0:00
0:00
1. 6. 20224 minuty

Novým velitelem armády by se měl stát Řehka, šéf rozvědky Šimandl končí

První zpráva je dobrá, druhá špatná: ministr Rakušan nenápadně avizuje změnu, aniž k tomu cokoli oficiálního řekl

Podle dvou zdrojů Respektu se ministryně obrany Jana Černochová ve středu dohodla s prezidentem Milošem Zemanem, že novým náčelníkem Generálního štábu (ve vojenské hantýrce „engéšem“) se stane její nový kandidát Karel Řehka. Generál, který má momentálně pozastavené členství v armádě, protože se přede dvěma lety stal ředitelem velmi důležitého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrátit do armády ho může jedním podpisem právě ministryně obrany - a podle všeho se k tomu schyluje.

Ve středu odpoledne, ve chvíli, kdy vznikal tento článek, měla schvalovat jméno Karla Řehky v čele armády vláda, ale problémy se neočekávají. Generál Řehka má v armádě i mimo ni velmi dobrou pověst a než kvůli neshodám se současným engéšem Alešem Opatou odešel z armády, byl považován za jeho nástupce. Nicméně vzhledem ke vztahu s Opatou se Řehka rozhodl přede dvěma lety účastnit soutěže o post šéfa NÚKIB a vyhrál.

↓ INZERCE

Řehku budou schvalovat formálně také poslanci z výboru pro obranu, ovšem i v tomto případě půjde spíše o formalitu. Většina členů zná Řehkovu kvalifikaci včetně vedení elitní 601. skupiny speciálních sil  i jeho profesionalitu přesahující běžné vojenské záležitosti – třeba vhled do světa dezinformací, kybernetické bezpečnosti a obrany nebo znalosti o světě hybridních hrozeb.

Jeho odchodem se ale uvolňuje post ředitele pro bezpečnost země velmi důležitého úřadu NÚKIB. Než se Marek Šimandl stal před téměř čtyřmi lety šéfem rozvědky – Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) – pracoval ve vysoké funkci právě v NÚKIB. Už několik měsíců se mluví o tom, že ministr vnitra Vít Rakušan, pod kterého ÚZSI spadá, chce Šimandla vyměnit. Teď se tedy nabízí, že by se současný šéf rozvědky „přesunul“ na post ředitele NÚKIB – ale podle dostupných informací je to málo pravděpodobné.

Marek Šimandl Autor: Matěj Stránský

Podle zdrojů Respektu by měl ministr Rakušan uzavřít v nejbližší době dohodu s Markem Šimandlem o jeho odchodu – sesadit ho nemůže, ředitel ÚZSI je jmenován na pět let a odvolán může být jen kvůli vážným přestupkům. Ministr Rakušan by tedy měl v dohodě nabídnout Šimandlovi nějakou funkci a zdá se, že současný ředitel rozvědky má namířeno na ministerstvo financí.

Mohla by mu být nabídnuta i volná židle ředitele dalšího klíčové bezpečnostní instituce úřadu – Finančně analytického úřadu, který má v popisu práce boj proti praní špinavých peněz. Vzhledem ke kariéře Marka Šimandla je nicméně málo pravděpodobné, že by post přijal, neboť s finančními zločiny či odhalováním špinavých peněz se profesně nikdy nesetkal. Zůstává tedy jediné ředitelské místo v resortu financí, na který by mohl podle kuloárních informací vzhledem ke kvalifikaci a služebnímu poměru odejít – ředitel Celní správy. Ale i v tom případě by bylo nutné vyřešit řadu formalit.

Každopádně pokud se definitivně potvrdí jmenování Karla Řehky do pozice náčelníka Generálního štábu, je to dobrá zpráva. Zejména poté, co prezident Zeman odmítl ministryni Černochové její první návrh, generála Ivo Střechu. Naopak špatnou zprávou je, že ministr vnitra Rakušan nenápadně a skrze některá média avizuje změnu na postu ředitele rozvědky, aniž k tomu cokoli oficiálního řekl.

Šimandla by podle zpráv médií měl nahradit Petr Mlejnek. Definitivní to zatím není. Mlejnek má minulost zpravodajce, ještě před osmi lety byl příslušníkem Vojenského zpravodajství. V posledních letech pracoval v komerční sféře, byl ředitelem společnosti Techniserv, která získávala státní zakázky včetně vojenských. A bude pro něj složité po letech v civilu vést tak komplikovanou službu, jako je hodně uzavřená rozvědka, jejíž operace v zahraničí vyžadují – mírně řečeno - velmi specifický přístup.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].