0:00
0:00
8. 11. 20223 minuty

Naivní, nebo drzé stamiliony? Bývalý náměstek rozvědky stojí před soudem

Zdeněk Blahut je obžalován z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby

„Musím vás opravit, ty peníze jsem v igelitce neodnesl, to by tedy opravdu nešlo,“ reagoval bývalý náměstek civilní rozvědky ÚZSI Zdeněk Blahut na titulek Stamiliony v igelitce na webové stránce Respektu. Seděli jsme v pražské Grand Café Orient krátce poté, co Respekt před čtyřmi lety přinesl jako první informace o možné defraudaci stovek milionů korun v ÚZSI. Zdeněk Blahut, který byl tehdy z defraudace podezřelý, se mi snažil vysvětlit, že tolik peněz by se do igelitky nevešlo, že k převozu peněz použil auto a speciální vaky. Igelitka v titulku byla samozřejmě nadsázka.

Dnes stojí Blahut před soudem a veřejně čtená obžaloba potvrdila, co psal Respekt už před čtyřmi lety. Náměstek Blahut měl domluvit se svými protějšky z Egypta dodávku šesti odposlechových systémů Agáta. Jak se ukázalo později, do Egypta žádné odposlechové systémy nedorazily. Zdeněk Blahut na jejich pořízení podle tehdejšího obvinění i dnešní žaloby „nafasoval“ v hotovosti 190 milionů korun. Peníze ovšem zmizely taky.

↓ INZERCE

Obžaloba tvrdí, že se obchod nikdy neuskutečnil. Náměstek Blahut podle obžaloby informoval podvodně ředitele rozvědky Jiřího Šaška, že existuje možnost zajistit propuštění tehdy v Súdánu zadrženého českého občana prostřednictvím intervence jedné ze sousedních afrických zemí, a to výměnou za dodávku zmíněných Agát v hodnotě 190 milionů korun. Ředitel rozvědky podepsal potřebná lejstra, která schválil vzápětí tehdejší ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), a ministerstvo peníze Blahutovi vyplatilo.

Vyplacení peněz nikdo nepopírá. Zdeněk Blahut tvrdí, že peníze v hotovosti předal na jednom místě v Praze neznámé osobě, která měla pořízení přístrojů zařídit. Dotyčnou osobu pak už nikdy neviděl a nedostal nikdy informaci ani o zmíněných Agátách. Hájí se tak tím, že byl rovněž podveden.

Rozhodnutí, jak to bylo, necháme na soudu. Vyšetřování trvalo čtyři roky, bylo vedeno v režimu tajné, v jeden okamžik dokonce soud musel vrátit případ k došetření – protože podle obžaloby nemohli být ani soud ani obžalovaný seznámeni s některými okolnostmi a fakty, na nichž stála obžaloba. Nevíme tedy, kdo a co jako svědek vypovídal, ale jedno můžeme konstatovat – neuvěřitelnou naivitu ministra vnitra i ředitele rozvědky. Sám Blahut byl také buď neuvěřitelně naivní, nebo naopak neuvěřitelně drzý.

Je šokující, že tři muži, kteří mají zásadní odpovědnost za špionážní, tedy velmi citlivé a sofistikované operace a bezpečnost země, jen tak na dobré slovo - za slib, že peníze pomohou dobré věci, a bez jakéhokoli ověření faktů - vytáhnou z trezoru neuvěřitelných 190 milionů korun a opět na dobré slovo peníze nechají převézt v autě jedinou osobou bez doprovodu úplně neznámé personě. A nikoho z nich, ani ministra, ani šéfa rozvědky, nenapadne, že se peníze mohou ztratit.

Rozvědka i ministerstvo vnitra mají sice tajné fondy na tajné operace v Česku nebo zahraničí; fondy, které lze výjimečně a po řadě schválení použít v podstatě bez vyúčtování kvůli krytí operativců. Ale podle tří bývalých šéfů ÚZSI Petra Zemana, Karla Randáka a Marka Šimandla jde spíše o sumy v řádech statisíců korun, výjimečně jednotek milionů. Že by někdo povolil převod takové částky způsobem, který popisuje obžaloba, se zdá komukoliv ze zpravodajské komunity naprosto nepochopitelné selhání.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].