0:00
0:00
15. 1. 20213 minuty

Metnar zvažuje demisi, ale předtím by měl vynadat premiérovi

Ministr chce do konce ledna zpátky 10 miliard pro armádu. Jeho odchod by však zastavil investice na dlouhou dobu

Ministr obrany Lubomír Metnar mluvil o demisi už na sklonku minulého roku, když komunisté prosadili snížení rozpočtu ministerstva obrany o deset miliard korun. Pak o ní mluvit přestal. Premiér Andrej Babiš a další vlivní vládní představitelé koalice mu slíbili, že armáda dostane peníze nazpět hned po Novém roce. Dokonce padlo, že se to stane hned na prvním jednání vlády 4. ledna. Slib splněn nebyl, vrácení peněz ministerstvu bude vláda projednávat podle informací Respektu až 25. ledna - a není jisté, že se transakce uskuteční. „Pokud ne, jsem připraven na konci ledna nabídnout rezignaci,“ napsal ministr Metnar tento pátek Respektu.

O tom, proč už vláda nerozhodla o navrácení peněz, jsme si za posledních deset dnů přečetli řadu zřetelných výmluv. Trochu to zjednodušíme. Premiér Andrej Babiš neměl zpočátku přesná čísla, jak je to s vládní rezervou, v níž se deset miliard ministerstva obrany skrývá. Ministryni financí Aleně Schillerové zase chyběly podklady, které by jejímu rezortu dovolovaly návrh na vrácení peněz na vládě přednést. „Všechny materiály, které ministerstvo financí a vláda potřebují, máme připraveny,“ píše přitom Respektu ministr Metnar - a Schillerová ani Babiš neupřesňují, co jim vlastně chybí.

↓ INZERCE

Nedá se vyloučit, že to, co premiérovi a jeho lidem ve vládě chybí, jsou opět hlasy komunistů. Ti ve vládě formálně nejsou, a tak tu nemohou hlasovat. Ale jejich zdvižené ruce je zapotřebí jinde. Třeba při poslaneckém schvalování zákona, který umožní financování výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Nebo při hlasování o covidových záležitostech souvisejících i s prodloužením nouzového stavu, který vládě neschopné řešit pandemii vyhovuje. A komunisté mohou držet vládu pod krkem docela dlouho.

Ministr Metnar věří, že se věc do konce ledna vyřeší. Kdyby ne, nabídne rezignaci. Možná ji ale nepřijme prezident. Čert ví. I ministr si přitom musí uvědomovat, že jeho nynější odchod by zastavil na dlouhou dobu investice do modernizace armády. Než by se nový šéf se záludnostmi armádních smluv seznámil, přišly by volby. A zřejmě další nový ministr s nutností seznámit se s resortem, jehož nákupy jsou mimořádně složité i mimořádně rizikové a náchylné ke korupci. Metnar se naučil tyhle nástrahy víceméně zvládat, to je fakt.

Tím se chce říct jedno. Ministr obrany má v rukou mnoho trumfů. Současné investice na obranu jsou promyšlené, mají podporu NATO a jsou bezpodmínečně nutné k obraně. Pokud by se zastavily, obranyschopnost státu skončí v troskách. Tohle dnes řekne každý generál a potvrdí to i plukovníci. Bez armády by bylo mnohem těžší i vítězství nad covidem. K tomu poznání už ani nepotřebujeme dobrozdání generálů, to vidí laikové.

Pokud bude Metnar na protest rezignovat, bude to zajisté silné gesto. Novináři tu nejsou od toho aby politikům přímo doporučovali, tak jen údiv… Proč ministr o sobě nedá pořádně vědět a neřekne nahlas premiérovi a jeho pokladní, že bez armády budou v háji? Když ani pak vláda nezareaguje, pak může Metnar odejít s vědomím, že se snažil - a že snad i občané pochopili o co se hraje.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].