0:00
0:00
1. 6. 20164 minuty

Marek Dalík to vzal na sebe

Spravedlnost v případu Pandur byla slepá

Marek Dalík dostal za žádost o téměř půlmiliardový úplatek (v korunách) čtyři roky vězení. A pokutu čtyři miliony korun; když ji nezaplatí, půjde za mříže na další dva roky. Tahle stručná informace v sobě skrývá kus novodobých dějin. Jejich temnotu a aroganci i světlo a pokání. Pro Marka Dalíka i pro českou společnost by měl být rozsudek cestou k pochopení, jak funguje institucionální spravedlnost. Základním poznáním je, že není tak spravedlivá, jak většina společnosti očekává. A bude to tak napořád.

Marek Dalík, někdejší pravá ruka šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka, šedá eminence moci minulé dekády a přítel kdekoho, se musí logicky cítit ublíženě. Neexistuje žádný přímý přesvědčivý důkaz, že by si o úplatek řekl. Neexistuje žádný odposlech, na němž bychom mohli slyšet, jak si říká o peníze. Marek Dalík a evidentně i jeho obhájce Tomáš Sokol očekávali, že to bude stačit na zprošťující rozsudek.

↓ INZERCE

Proti Dalíkovi ale existuje velmi silný řetězec nepřímých důkazů. Opravdu silný. Od zakonspirování schůzky, na níž si měl Dalík říct o úplatek, přes dokumenty dodavatele strojů Pandur, o které ve věci šlo, až po výpovědi bývalého premiéra Mirka Topolánka. Podrobnosti popsal Respekt před čtyřmi měsíci v článku Bezvýznamná schůzka premiérova poradce. A ten řetězec vedl ke dvěma soudním verdiktům, které se zdají být docela na vodě.

Spravedlnost procesu kvůli možnému úplatku při nákupu strojů Pandur je v jeho průběhu samotném.

Buď si Dalík řekl opravdu o úplatek, ale potom musel být domluven s nejvyššími politiky, protože bez nich by nedokázal splnit, co slíbil. Tedy přesvědčit vládu, aby pokračovala v dokončení nákupu strojů Pandur. Pokud to tak bylo, přijal Dalík nyní vinu i za své kamarády politiky. Přijal ji však i v případě, v němž soud tvrdí, že v tom s politiky nejel a výrobcům Pandurů sliboval, co nemohl splnit – protože Marek Dalík i my víme, že tak hloupý a nezkušený nebyl. A konečně, Marek Dalík si o úplatek neřekl a celé je to šílená konspirace výrobců strojů Pandur, kteří se rozhodli prodat stroje Česku za každou cenu a použili k tomu jakési ne zcela průhledné vyděračské metody, jejichž obětí se Dalík stal.

Autor: Ondřej Besperát

Uvěřit můžeme podle nátury kterékoli z verzí. Nižší soud věřil první verzi, odvolací druhé a nemalá část veřejnosti věří té třetí. Přitom cítíme, že ani jedna z nich nepřináší žádnou zvláštní katarzi a pocit spravedlnosti. Armáda stroje skoro za patnáct miliard korun nakoupila a byl to pro ni i pro nás, daňové poplatníky, špatný obchod. Pokud šlo v nákupu o korupci, není nijak prokázaná; soud nakonec řekl, že si Dalík schopnost něco prosadit vymyslel a snažil se vylákat půl miliardy pod falešnou záminkou svého vlivu. Přitom řetězec nepřímých důkazů a faktů, který se týká nákupu obrněnců, už od roku 1999 ukazuje, že šlo s největší pravděpodobností od počátku o obchod, v němž doufali jeho političtí, lobbističtí i někteří odborní strůjci získat korupční peníze.

Jak nás může tedy uspokojit trest pro jednoho muže? Tím, že přestaneme věc vnímat jako trest pro Dalíka, ale jako dlouhodobý a poměrně úspěšný pokus zmapovat záludnosti a nezákonnosti jednoho období české historie. Podstatnější než ty čtyři roky vězení jsou informace nashromážděné ve vyšetřovacím a justičním spisu. Ukazují, jak se uzavíraly miliardové obchody, ukazují nečisté zájmy všech účastněných stran obchodu - a ukazují i složitost a nesnadnost nalezení a výkladu důkazů, které se v hospodských řečech zdají být tak jasné a neprůstřelné. Kdybychom chtěli, mohli bychom se poučit.

Spravedlnost procesu kvůli možnému úplatku při nákupu strojů Pandur je v jeho průběhu samotném. Pan Patizon říká, že to zní moc filozoficky a buddhisticky. Ale i on - stejně jako autor - si myslí, že je to tak. Spravedlnost můžeme najít v tom, jak se detektivové, žalobci, soudci, média i veřejnost snažili najít, jak to opravdu bylo. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Lépe to zatím neumíme. Ale před deseti lety jsme neuměli ani tohle.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].