0:00
0:00
18. 10. 20163 minuty

Hradní memorandum k Číně je ponižující

Prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu se distancovali od setkání s dalajlámou

Loni měl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek podle informací Respektu po členech vlády chtít, aby nikdo z nich nepřijímal dalajlámu. Obával se, že by to mohlo nabourat jeho a premiérův plán začít s Čínou více obchodovat a ekonomicky spolupracovat. Dalajláma, který zosobňuje nezávislost Čínou okupovaného Tibetu, východní velmoci dlouhodobě vadí; na Západě její diplomaté podrážděně reagují na jakékoliv politické přijetí jeho osoby. A vyhrožují, že když k tomu dojde, žádný byznys nebude.

Vládní jednota ale není tak pevná, jak by si Zaorálek a Sobotka přáli.  S dalajlámou si při jeho nynější pražské návštěvě podali ruce lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman. Dali tak najevo, že existují i jiné hodnoty než právě jen byznys. A že se k nim Česko, alespoň těmito politiky zastoupená část, hlásí. Ostatně byla to právě zdejší zahraniční politika, která roky stavěla svůj étos na havlovské tradici podpory lidských práv.

↓ INZERCE

Sociální demokraté to tak delší dobu nevidí - a ještě výraznější je v tomhle směru prezident Miloš Zeman. Právě v úterý to čtyři nejvyšší ústavní činitelé stvrdili.  Prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu společně podepsali prohlášení, ve kterém stojí:

„Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.  Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány. “

Je zcela normální, že evropské země chtějí mít s Čínou dobré vztahy. A je celkem běžné, že s dalajlámou se neschází premiéři. Zcela mimo vkus a v Evropě ojedinělé ovšem je, aby nejvyšší ústavní činitelé vydávali takto ponížené memorandum. Jde totiž o velmi silný instrument. Společně by měli vystupovat až ve chvíli, kdy by země byla ohrožena z bezpečnostního hlediska, ne když se bojí o několik kontraktů.

Měla snad vláda zakázat návštěvu prezidenta Zemana na ostrově Rhodos, kam jel na pozvání Putinova muže Vladimira Jakunina? Proč mu v pondělí ministři odkývali proplacení cesty, když Jakunin a lidé, které zosobňuje, představují pro Česko reálnou hrozbu. A proč premiér a další politici neprotestovali, když právě tahle cesta kazí naše spojenecké vztahy s Amerikou?

Navíc je velmi nestandardní, že prohlášení vyšlo na webu Hradu. Za zahraniční politiku odpovídá vláda a na jejích stránkách, a dokonce ani na stránce ministerstva zahraničí, toto prohlášení není. Jde tedy evidentně o akci vyvolanou prezidentem, který má s čínskými podnikateli nejbližší vztahy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].