0:00
0:00
24. 9. 20224 minuty

Babiš prohraje, ale kabinetu nakloněný Senát bude znamenat i jeden velký závazek

Senátní volby se v druhém kole ponesou ve znamení souboje vládní koalice proti hnutí ANO

V některých volebních obvodech, zejména v Praze, zatím neskončilo sčítání hlasů, ale je jisté, že v senátních volbách se žádné velké překvapení nekoná. Opoziční strany z Poslanecké sněmovny nezískaly větší podporu, než dostaly v minulých volbách před šesti lety ve stejných obvodech. V pětadvaceti ze sedmadvaceti obvodů zatím nevíme, kdo se stane za týden po druhém kole voleb senátorem, ale už teď je víceméně jisté, že vládní koalice a kandidáti, kteří ji podporují, budou mít v Senátu i nadále pohodlnou většinu.

Hned v prvním kole byli zvoleni dva senátoři. V obvodu Ústí nad Orlicí bylo jasné, že zvolí senátora, protože do klání se přihlásili jen dva kandidáti. Jmenovec českého premiéra Petr Fiala kandidující za lidovce porazil kandidáta ANO a stane se senátorem. A v bruntálském volebním obvodu už je jisté, že kandidát ANO Ladislav Václavec - současný senátor - bude znovu zvolen se ziskem skoro šedesáti procent hlasů.

↓ INZERCE

Nyní půjde především o souboj vládních kandidátů - do druhého kola jich postoupilo přes dvacet - a zájemců o post senátora z hnutí ANO. Ti mají těsně pod dvacet postupujících (v době vzniku článku nebylo ještě rozhodnuto ve třech obvodech).  Půjde tedy vlastně o to, k čemu vyzýval před volbami Andrej Babiš - o jakési referendum voličů ohledně důvěry ve Fialův  kabinet. Je však zároveň velmi pravděpodobné, že vládní kandidáti v něm proti ANO uspějí.

Andrej Babiš a tím i jeho hnutí má sice pevné sympatizanty, ale ještě více pevných odpůrců. A ti pravidelně v boji o senátorská křesla hlasují proti němu, třeba i pro kandidáta, s nímž se jinak nemusí úplně ztotožnit. A pak je tu starý známý fakt - voliči populistických stran mají tradičně mnohem menší chuť hlasovat v druhém kole. Body získává Babiš v prvním kole, protože se souběžně hlasuje pro komunální kandidáty.

To se hnutí ANO přihodilo ve stejných obvodech i před šesti lety. Teď je sice situace trochu jiná, tehdy byl Andrej Babiš výrazným představitelem vlády, dnes je v opozici a přece jen má šanci, že přiláká v druhém kole více voličů - především těch, kteří mají pocit, že vláda toho dělá pro lidi málo. Což je také hlavní Babišovo heslo. Je proto možné, že ANO tuto náladu promění v druhém kole v několik křesel, ale na ovlivnění hlasování v Senátu to v žádném případě stačit nebude.

Jaké jsou další zprávy z prvního kola? V senátních volbách opět neuspěli Piráti, ztratilo hnutí STAN, Tomio Okamura dál zůstane bez jediného zástupce v horní komoře, potvrdil se pád komunistů, i proto se Senátu nadále vyhýbá drsný populismus. Do druhého kola se probojovala Babišova spoluobžalovaná v případu Čapí hnízdo Jana Nagyová, kterou šéf ANO v kampani velmi podporoval. Její protivník, současný předseda Senátu Miloš Vystrčil, však nad ní zvítězil s velkým náskokem, a Nagyová tak asi nemá šanci probojovat se k vytoužené senátní imunitě.

Jedním z velkých úkolů Senátu v dalších dvou letech bude schvalování nových ústavních soudců navrhovaných prezidentem - na Ústavním soudu končí mandát dvou třetinám z patnácti jeho členů. Strážci ústavních pravidel promlouvají svými verdikty i do fungování tuzemského politického systému. Bez jejich kontroly a verdiktů by politici dokázali přetvořit zákony (například volební) v nástroj udržení vlastní moci. Je tedy dobře, že o volbě soudců nebudou rozhodovat populisté a extremisté.

Pro kabinet a Poslaneckou sněmovnu ale bude příznivě nakloněný Senát znamenat i jeden velký závazek. Vláda bude mít nadále celkem pohodlnou cestu k prosazení jí navržených zákonů. Což je i v době ruské agrese, inflace, energetické krize, klimatických změn a stále ještě covidu příležitost prosadit vize, reformy i spravedlivý sociální program. Velmi pravděpodobné vítězství v senátních volbách by tak mělo u voličů vybudit potřebu mnohem větších nároků na výkon vlády Petra Fialy.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].