Senátor požádal o žalobu proti zastavenému řízení o Babišovi
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman by měl podat žalobu proti rozhodnutí středočeského krajského úřadu, který zastavil přestupkové řízení s premiérem Andrejem Babišem (ANO) kvůli možnému střetu zájmů. Nejvyššího žalobce o to požádal senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Žalobu ve veřejném zájmu může proti rozhodnutí úřadu podat nejvyšší státní zástupce nebo veřejný ochránce práv. „Rozhodnutí středočeského úřadu je v rozporu s předběžnou auditní zprávou Evropské komise, expertními stanovisky a celou řadou důkazů. V tomto případě je vážně ohrožen veřejný zájem a víra veřejnosti ve spravedlnost a rovnost před zákonem,“ zdůvodnil podnět k žalobě.
Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil tím, že holding vložil do svěřenského fondu. Městský úřad v Černošicích ale dospěl k názoru, že porušil zákon o střetu zájmů a udělil mu pokutu 200.000 korun. Babiš se odvolal a středočeský krajský úřad v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO) přestupkové řízení zastavil. Podle krajských úředníků nebylo prokázáno, že by Babiš mediální společnosti ovládal. Podle Wagenknechta středočeský úřad ve svém rozhodnutí poukázal na to, že černošický úřad „neprokázal de facto operativně“ ovládání mediální skupiny Mafra. To ovšem nebylo úkolem černošických úředníků, kteří zkoumali postavení Babiše z hlediska jeho vlivu tak, jak to ukládá zákon, dodal Wagenknecht.
Evropské soudy mohou Facebooku nařídit smazat urážlivé posty
Soudy v Evropské unii mohou společnosti Facebook nařídit, aby napříč svou sociální sítí po celém světě smazala takové příspěvky uživatelů, které jsou v rozporu se zákonem. Týká se to i urážlivých komentářů podobných původnímu příspěvku. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, který se zabýval případem bývalé předsedkyně rakouských Zelených Evy Glawischnig-Pieszczek. Ta se domáhala, aby Facebook odstranil příspěvek, který ji podle rakouského soudního rozsudku urážel a očerňoval a který mohl vidět každý uživatel této sociální sítě.
Politička po americkém koncernu chtěla, aby napříč sítí odstranil původní hanlivý komentář i jinak formulované, ale stejně vyznívající urážky. Po rozsudku soudu nižší instance Facebook zablokoval přístup k původnímu příspěvku v Rakousku. Nejvyšší rakouský soud se pak zabýval otázkou, jak a v jaké podobě má v celosvětovém měřítku postupovat Facebook a obrátil se právě na Soudní dvůr Evropské unie. Podle jeho verdiktu sice společnosti jako Facebook nenesou odpovědnost za informace, které na ně uživatelé ukládají, pokud se Facebook nedozvěděl, že jsou v rozporu se zákonem. To však nebrání tomu, aby Facebook dostal nařízeno ukončit protiprávní jednání a takové informace odstranit nebo zamezit v přístupu k nim. Poznámky s rovnocenným obsahem jako ta původní jí musejí být ovšem natolik podobné, aby je dokázaly rozpoznat a vyfiltrovat automatické vyhledávací nástroje.
Největší část romského tábora v Letech byla v areálu vepřína
Archeologové zjistili, že největší část koncentračního romského tábora v Letech u Písku se nacházela v areálu bývalého vepřína. Trosky tábora byly viditelné ještě v 70. letech, kdy se za komunistického režimu vepřín stavěl. Muzeum romské kultury, chce v místě, na němž stojí bývalý vepřín, vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
„V areálu vepřína se nachází největší část tábora, vně vepřína zasahuje možná deset procent. Teď je to naprosto jednoznačné, vyplynulo to z našeho výzkumu, a zároveň překvapivé zjištění je, že velká část tábora nebyla zničena. Trosky se zachovaly velice dobře dodnes, jsou překryté navážkami,“ řekl vedoucí týmu archeologů Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity. Výzkum jednoznačně prokázal, že v době, kdy se začal vepřín budovat, musely být trosky tábora viditelné na povrchu. To podle něj potvrzují také letecké snímky, v té době tajné, které pořizovala československá armáda.
Mladík dostal pět let za podvody na seniorech
Olomoucký vrchní soud potvrdil trest pro osmadvacetiletého Jana Morára za rozsáhlý podvod na důvěřivých seniorech. V roli obchodního zástupce jim prostřednictvím najatých brigádníků nabízel krém na křečové žíly za jednu korunu. Po seniorech však posléze požadoval na základě nevědomky uzavřené smlouvy „aktivační poplatek“ 4650 korun.
Podle rozsudku takto povedl nebo se o to pokusil 1300 lidí. Část poškozených poplatek zaplatila. Muži původně za podvod hrozilo pět až deset let vězení. Nižší soud stanovil sazbu na šest let, vrchní soud ji o rok snížil s ohledem k nevelké celkové škodě a dosavadní bezúhonnosti. Na straně druhé zohlednil počet poškozených a zranitelnost této cílové skupiny.
Rath v pondělí nastupuje do vězení
Bývalý středočeský hejtman David Rath, odsouzený za korupci k sedmi letům vězení, v pondělí nastoupí k výkonu trestu. Potvrdil to televizi Nova. Byl zadržen před sedmi lety, rozsudek letos v červnu potvrdil pražský vrchní soud. Zároveň mu uložil desetimilionový peněžitý trest a sedmiletý zákaz působit v samosprávě. Bývalý politik po vynesení rozsudku řekl, že sedmileté vězení považuje za nepřiměřeně tvrdé a exemplární, soud podle něj podlehl tlaku veřejnosti.
Nyní k trestu řekl, že výzvu k nástupu považuje za nestandardní a nepřiměřeně rychlou, protože mu přišla teprve v úterý; a stejně tak je podle něj nezvyklé, že Nejvyšší soud doposud nerozhodl o jeho stížnosti na podjatost senátu pražského vrchního soudu. Kromě Ratha jde ve stejné kauze do vězení bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr. Podle soudu si řekli o úplatky ve výši 26 milionů, z toho 17 milionů dostali. Sedm milionů dali Rathovi. Policie ho zadržela, když si peníze odnášel z domu Kottových v krabici od vína. Rath a Kottovi figurují také v druhé větvi případu, kde jde podle obžaloby o úplatky za jiné zmanipulované tendry. Soud začal tento případ projednávat letos v lednu.
Průměrný věk Čechů byl loni 42,3 roku
Počet obyvatel České republiky byl loni nejvyšší od konce druhé světové války. Přírůstek o téměř 40 000 lidí na 10 649 800 obyvatel k závěru roku způsobila především zahraniční migrace, informuje Český statistický úřad. Průměrný věk Čechů byl loni 42,3 let, přibylo především seniorů. Na 100 dětí do 15 let věku pak připadlo v minulém roce 123 seniorů ve věku 65 a více let. Také obyvatel přibývá hlavně ve skupině lidí starších 65 let. Seniorů přibylo o 46 400 na 2,09 milionu. Počet dětí do 14 let, který roste od roku 2008, se zvýšil o 22 400 na 1,69 milionu. Naopak lidí v produktivním věku od roku 2009 ubývá. Na konci loňského roku tato skupina čítala 6,87 milionu lidí, meziročně o 29 100 méně.
Do manželství v roce 2018 vstoupilo 54 470 párů, tedy nejvíce za posledních deset let. Populace Česka za posledních deset let vzrostla o 182 300 lidí. „Na zvyšujícím se počtu obyvatel se podílí převážně zahraniční migrace. Ta loni zajistila 38 600 nových obyvatel z celkového přírůstku 39 700 osob. Přirozená měna přispěla k růstu populace pouze ze tří procent,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček. Nejvyšší přírůstek stěhováním zaznamenali statistici u Ukrajinců a Slováků.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].