Čtveřice obviněná z vraždy Kuciaka a Kušnírové měla plánovat další vraždy
Čtveřici obviněnou z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, policie nově obvinila z přípravy dalších tří vražd. Podle serveru sme.sk to oznámilo slovenské ministerstvo vnitra. Obviněnými jsou Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Miroslav Marček a Zoltán Andruskó. Podle prohlášení ministerstva se oběťmi jejich plánované likvidace měli stát prokurátoři Petr Šufliarský a Maroš Žilinka a také bývalý ministr vnitra a spravedlnosti Daniel Lipšic. Tato skutečnost vyšla najevo při vyšetřování Kuciaka a Kušnírové.
Generální prokurátor Jaromír Čižnár již v únoru upozornil na to, že se obvinění k podrobným informacím o svých obětech pravděpodobně dostali prostřednictvím kontaktů mezi policisty. Z těchto důvodů bylo vyšetřování plánovaných vražd po dohodě prokuratury odebráno týmu vyšetřujícímu Kuciakuvu vraždu a přiděleno inspekci ministerstva vnitra, zabývající se trestnými činy policistů. Postup prokuratury však kritizoval Lipšic a média.
Zeman odmítl jmenovat Šmardu ministrem kultury
Prezident Miloš Zeman nejmenuje Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury, informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Podle prezidenta není Šmarda pro post kompetentní a po předsedovi sociálních demokratů Janu Hamáčkovi chce jméno jiného kandidáta, který bude mít „alespoň elementární vhodné předpoklady“. „Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ napsal v prohlášení Ovčáček.
Podle Hamáčka by měl prezident jednat podle ústavy, a nehodnotit předpoklady kandidáta pro ministerskou funkci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl pro ČT, že se s Hamáčkem setká hned po skončení dovolené.
Situace kolem výměny ministra kultury trvá již čtvrt roku a je to dosud nejdelší doba, kdy prezident odmítl vyhovět navržené změně ve vládě. Zeman odvolal bývalého ministra kultury Antonína Staňka ČSSD 31. července. ČSSD dosud hrozila, že pokud Zeman Šmardu nejmenuje, její ministři odejdou z vlády.
Senát schválil elektronické dálniční známky
Od roku 2021 nahradí papírové dálniční známky jejich elektronická verze. Změnu zákona, která toto umožní, ve středu schválili senátoři. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Nově bude možné za dálniční známky platit přes internet nebo pomocí mobilní aplikace. Platby budou spojené s registrační značkou vozidla a zaznamenávat je bude systém Státního fondu dopravní infrastruktury. Pokud tedy někdo prodá svůj vůz, prodá s ním i zaplacený dálniční poplatek. Elektronické známky se budou kontrolovat pomocí kamer nebo na nynějších mýtných bránách.
Novela vznikla na návrh poslance ANO a náměstka ministra dopravy Milana Ferance. Obsahuje také ustanovení ohledně sazeb mýtného, to platí pro vozidla nad 3,5 tuny a bere v potaz emisní třídu a denní dobu, kdy vůz jede po zpoplatněném dálničním úseku. Poplatky se vyhnou autům na elektřinu, vodík, nebo hybridům. Ministerstvo dopravy přepokládá že elektronické dálniční známky zvýší příjmy z poplatků o 220 milionů ročně, zároveň by se měly o 120 milionů snížit provozní náklady.
Ozbrojené jednotky Číny se šikují na hranici Hongkongu
Čínská lidová republika v minulých dnech přesunula do města Šen-čen, který leží na hranici s Hongkongem, jednotky polovojenské ozbrojené policie. Čínská státní média uvádí, že se ozbrojené síly chystají ke cvičení, podle analytiků se však jedná o manifestaci síly. Sousedním Hongkongem, který Čína považuje dle Politiky jedné Číny za své území, již jedenáctý týden otřásají protesty proti jednání tamější vlády.
Demonstranti v minulých dnech obsadili hongkongské letiště, kde zablokovali provoz, aby protestovali proti policejnímu násilí. Hned v pondělí večer následovaly násilné střety mezi oběma tábory. Policie zodpovědnost za vyvolání násilí přesunula na demonstranty s tím, že napadli jednoho turistu kvůli podezření, že je čínským agentem, a svázali jednoho novináře. Jak se později ukázalo, oním novinářem byl hlavní editor čínského výrazně prorežimního plátku The Global Times.
V úterý policie zasáhla proti demonstrantům s větší razancí a z objektu je vyhnala za pomoci obušků a pepřového spreje. Lídři Hongkongu, v jehož čele stojí Carrie Lam, odsoudili stále násilnější charakter demonstrací. Čína násilí také odsoudila a obvinila demonstranty z „teroristického jednání“. Část jejích armádních jednotek pobývá přímo v Hongkongu, dosud však vojáci zůstávají v kasárnách.
Disturbing video taken in #Shenzhen just across the boarder with #HongKong. Something extraordinarily bad is about happen. #China #HongKongProtests #Democracy #SaveHongKong https://t.co/Gad5R5HVZL
— Alexandre Krauss (@AlexandreKrausz) August 12, 2019
Porošenko v televizi podstoupí test na detektoru lži
Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko absolvuje test na detektoru lži kvůli případu údajných daňových úniků. Zpovídat jej vyšetřovatelé budou na netradičním místě – v přímém přenosu ve studiu televize Prjamij TV. O výslech na polygrafu zažádal sám Porošenko. „Nevěřím, že jsou vyšetřovatelé objektivní a nestranní,“ uvedl na vysvětlenou. Kyjevský soud jeho žádosti v pondělí vyhověl.
Kriminalisté Porošenka v posledních týdnech vyšetřují kvůli daňovému úniku spojenému právě s prodejem televizního kanálu, na kterém se výslech na polygrafu má odehrát. Během letošní prezidentské kampaně poskytoval Prjamij TV Porošenkovi nebývalý prostor. Ostatní ukrajinská média proto začala spekulovat, že bývalý ukrajinský prezident kanál vlastní. Porošenko to popírá.
Jako oficiální vlastník Prjamij TV je vedený Volodymyr Makejenko, bývalý zákonodárce z proruské Strany regionů Viktora Janukovyče. Porošenka však ve věci podezřelého prodeje televizního kanálu kriminalisté vyslýchali již dvakrát.
Greta Thunberg popluje lodí na summit OSN do New Yorku 14 dní
Ekologická aktivistka Greta Thunberg vypluje z anglického Plymouthu na čtrnáctidenní plavbu, míří na klimatický summit do newyorského sídla OSN. Na cestě ji doprovází otec a dvojice dokumentaristů. „Pokud přestaneme létat, nejenže snížíme vlastní uhlíkovou stopu, ale zároveň pošleme signál ostatním, že klimatická krize je skutečná,“ komentovala Thunberg výběr způsobu přepravy na summit pro BBC. Kritické hlasy poukazují na to, že výroba jachty ekologická nebyla.
Jachta Malizia, na které posádka popluje je vybavená solárními panely a podvodními turbínami, ty produkují elektřinu pro komunikaci a navigaci plavidla. Na palubě nejsou postele, umyvadlo, toaleta ani topení, aby byla loď co nejlehčí. V kójích na spaní navíc panuje velký hluk. „Žádné mytí, žádná sprcha, prostě se oblékneme a vydržíme tak dva týdny,“ řekl kapitán lodi Boris Herrmann. Šestnáctiletá Thunberg si kvůli svým aktivitám vzala roční volno od školních povinností. V prosinci zamíří na světovou konferenci o ochraně ovzduší do jihoamerického Chile.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].