Napětí kvůli Íránu sílí, panuje i obava z války
Kvůli sílícímu napětí přerušila německá armáda svou výcvikovou misi v Iráku. Berlín tento krok podnikl společně s dalšími partnery koalice proti Islámskému státu a jde o zřejmou reakci na napětí související s Íránem. Americké ministerstvo zahraničí ve středu nařídilo všem méně důležitým diplomatům a vládním pracovníkům USA v Iráku, aby zemi ihned opustili. Velvyslanectví v Bagdádu už o víkendu doporučilo americkým občanům, aby se zemi vyhnuli. V úterý americká armáda uvedla své jednotky v Iráku do stavu nejvyšší pohotovosti a varovala před „novými a naléhavými“ hrozbami ze strany Teheránu a jím podporovaných sil v regionu. Bagdád minulý týden neohlášeně navštívil šéf americké diplomacie Mike Pompeo a s tamními představiteli jednal mimo jiné o obavách Washingtonu z aktivit Íránu.
Dva dny před Pompeovou návštěvou oznámil bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton, že Spojené státy vysílají do regionu letadlovou loď USS Abraham Lincoln a bombardéry. V pozadí americko-íránského napětí je spor o íránský jaderný program. Před rokem americký prezident Donald Trump jednostranně vypověděl mezinárodní dohodu s Íránem z roku 2015, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj program vývoje jaderných zbraní výměnou za zrušení hospodářských sankcí. Německá diplomacie spolu s dalšími zeměmi Evropské unie americké vypovězení jaderné dohody kritizovala. Podle deníku Die Welt roste nyní mezi německými politiky nervozita, že vyhrocená situace vyústí v ozbrojený konflikt.
Pompeo se sešel s Lavrovem. Začíná tání?
Chystá se prolomení zamrzlých vztahů mezi USA a Ruskem? To bylo zřejmě nejdůležitější téma společné schůzky amerického ministra zahraničí Mike Pompeo s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Jednání trvalo několik hodin, později se k němu připojil i ruský prezident Vladimir Putin. Musela to být zvláštní situace: na jedné straně bývalý operativec KGB Putin, na druhé bývalý šéf CIA Pompeo. V momentě, kdy proti sobě seděli, znali složky toho druhého včetně svých slabých míst.
Kdo sehrál lepší hru, světové agentury nehlásí. Rozebíralo se leccos od paralýzy ve Venezuele po konflikt v Sýrii. Na konci dne byla společná tisková konference - už dlouho se mezi politiky obou velmocí nekonala, to by nasvědčovalo snaze po větším sbližování. Z Americké strany přišel distanc poté, co vyšlo najevo, že Rusové zasahovali po průběhu prezidentských voleb v roce 2016 ve prospěch Donalda Trumpa. Vyšetřování, které na toto téma vedla FBI, nedávno skončilo a Trump nebyl z ničeho nelegálního obviněn. Očekává se, že to vezme jako pobídku začít s Ruskem víc komunikovat.
Zemřel nejdéle žijící Čech s transplantovaným srdcem
Jak dlouho se dá žít s transplantovaným srdcem? Skutečně dlouho, jak ukazuje případ Rudolfa Sekavy, který nyní zemřel ve svých třiaosmdesáti letech v jihlavské nemocnici. Umělé srdce dostal jako jeden z prvních v Československu v roce 1984 a prožil s ním šťastný život: mohl se víceméně plnohodnotně věnovat, čemu chtěl, jako zdravý člověk. Sekava byl středoškolským učitelem. V době transplantace, se kterou původně nesouhlasil, už byl dva roky v invalidním důchodu.
Kdyby v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) neproběhl na svou dobu jedinečný zákrok, zemřel by v řádu měsíců. Sekava dostal srdce od mladé ženy. „Dostal jsem v IKEM obrovský dar - můj život. Jsem životním dlužníkem neznámé dárkyně, jejíž srdce mi umožňuje žít. Mohl jsem se i necelý rok po transplantaci vrátit do zaměstnání - do školy, kde jsem ještě přes 20 let působil,“ řekl Sekava letos v lednu u příležitosti 35letého výročí transplantací srdce v tuzemsku.
Čína zablokovala přístup na Wikipedii
Blížící se výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Číně stojí podle všeho za zablokováním všech jazykových verzí Wikipedie. Na letošek připadá třicáté výročí události, o níž oficiální čínské vedení stále nepřipouští svobodnou debatu. Západní sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Instagram jsou v Číně také nepřístupné.
Uživatelům internetu brání v přístupu na zahraniční webové stránky včetně Wikipedie systém cenzury označovaný v parafrázi odkazem na anglický název Velké čínské zdi „Great Firewall of China“. V Česku si naštěstí můžeme na Wikipedii přečíst, k čemu tenkrát na náměstí Nebeského klidu došlo.
Ministr kultury Antonín Staněk končí
Ministr kultury Antonín Staněk končí. Server Seznam.cz odpoledne uvedl, že se dohodl na svém odchodu s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Ve funkci byl jedenáct měsíců. Staněk byl terčem kritiky poté, co odvolal ředitele Národní galerie Jiřího Fajta. Následně nebyl své rozhodnutí schopný obhájit, a nepřidalo mu ani několik rozhovorů pro média, v nichž prokázal zásadní neznalost svého resortu. Kdo přijde za něj, není jasné. Nejčastěji se mluví o brněnském poslanci ČSSD Romanu Onderkovi.
Seriál Beverly Hills 90210 se vrací
Část našich rodičů a prarodičů se nehnula z domova, když se poprvé začal vysílat seriál Nemocnice na kraji města. Byl ještě komunismus a program televize nebyl zrovna bohatý. O něco později bylo na výběr seriálů daleko více a mezi ty kultovní – alespoň pro tehdejší mladou generaci, k níž se počítá autor těchto řádek – se rozhodně počítalo Beverly Hills 90210. V podstatě nekonečný příběh radostí a strastí amerických středoškoláků. Zejména pro ně je určena zpráva, že se po mnoha letech na obrazovky vrací. Hrdinové sice poněkud zestárli a jeden z klíčových představitelů Luke Perry alias Dylan mezitím zemřel, ale ti zbývající jsou tu. Teď jde o to, okolo čeho se bude točit děj, když jsou ze školy už dávno pryč. Stejně jako ti, kteří je tenkrát sledovali. A jestli se tomu má říkat retro, nebo revival.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].