Noví ministři přicházejí
Prezident Miloš Zeman jmenoval tři nové ministry v Babišově vládě: Marii Benešovou, Vladimíra Kremlíka a Karla Havlíčka. Všechny ministerské šachy provedlo nejsilnější vládní hnutí ANO. Marie Benešová je ministryní spravedlnosti a vystřídala Jana Kněžínka. Její jmenování budí největší emoce a obavy o nezávislost justice, především státních zástupců, v pondělí se v Praze konala mnohatisícová protestní demonstrace.
Vladimír Kremlík nahradil ministra dopravy Dana Ťoka a Karel Havlíček střídá Martu Novákovou, ministryni průmyslu. Nestraník Havlíček také zažívá strmou vládní kariéru. Stává se rovnou místopředsedou vlády. Novou Babišovou zástupkyní také bude ministryně Alena Schillerová (za ANO). Naopak z vedení vlády odchází ministr životního prostředí Richard Brabec.
Císař Akihito se loučí. Nastává éra nádherného souznění
Japonský císař Akihito abdikoval. Na tento krok se on i země připravovali zhruba tři roky. Akihito (85) měl obavu, že mu věk a zdravotní stav nedovolí vykonávat císařské povinnosti dostatečně. Při krátké ceremonii v náboženské svatyni odevzdal svůj titul - ve středu jej při podobně krátkém obřadu zdědí jeho syn Naruhito.
Akihito vládl třicet let; nastoupil po svém otci, válečném císaři Hirohitovi. Byl prvním monarchou, který po celou dobu své vlády neměl žádné politické pravomoci a byl symbolickou postavou, jak nařizuje japonská poválečná ústava. Doba jeho vlády se nazývala Heisei, v překladu zhruba “dosažení míru”. Vláda jeho devětapadesátiletého syna Naruhita bude mít název Reiwa, tedy “nádherné souznění”.
Ústavní žaloba na prezidenta je hotová
Šest senátorů z Klubu pro liberální demokracii - Senátor 21 oznámilo, že mají sepsanou ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Vyjmenovávají v ní sedm skutků, kterými Zeman podle senátorů hrubě porušil ústavu - například držení, které neměly důvěru Poslanecké sněmovny, ve funkci - své “úřednické” vlády Jiřího Rusnoka a první Babišovy.
Žaloba má v praxi jen malou šanci na úspěch, tedy na to, aby se dostala k Ústavnímu soudu, kterému náleží. Musí ji schválit tři pětiny přítomných senátorů - a to je nejisté, i když nikoliv vyloučené. Pokud by se tak stalo, musí s ní souhlasit ještě 120 poslanců. A vzhledem ke složení sněmovny je něco takového velmi nepravděpodobné. Autoři žaloby s tím nicméně počítají, podle slov senátora Václava Lásky “není cílem sesadit současného prezidenta, ale stanovit mantinely pro výkon prezidentského mandátu”.
Venezuela: Guaidó chce s pomocí armády definitivně odstranit Madura
Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, který se v lednu prohlásil prezidentem, ohlásil na svém Twitteru spuštění Operace Svoboda - poslední fázi svržení Nicoláse Madura, stále oficiální hlavy venezuelského režimu. Na videu natočeném nedaleko vojenské letecké základny La Carlota v hlavním městě Caracasu, je vidět několik tuctů vojáků a obrněné transportéry. Vedle Guaidóa je vidět i opoziční vůdce Leopoldo Lopéz, který byl doposud v domácím vězení.
Zároveň Guaidó vyzval obyvatele Caracasu, aby vyšli do ulic a podpořili ho. Pozorovatelé to považuje za náznak, že opozice se může spolehnout pouze na část armády (která od dob Huga Cháveze tradičně stála na straně prezidenta). Zbytek je buď na straně režimu, nebo se nestaví na žádnou stranu. Jak velkou podporu armády Guaidó má, ale není zřejmé. Sám tvrdí, že má podporu ozbrojených složek a že venezuelský lid právě „odstartoval definitivní konec útlaku“. „Národní ozbrojené síly udělaly správné rozhodnutí a spoléhají na podporu venezuelského lidu,“ říká Guaidó ve videu.
En el marco de nuestra constitución. Y por el cese definitivo de la usurpación. https://t.co/3RD2bnQhxt
— Juan Guaidó (@jguaido) April 30, 2019
Vláda zdaní internetové giganty Facebook či Google
Vláda chce zavést sedmiprocentní digitální daň pro velké internetové firmy, jako je Facebook nebo Google. Na zavedení daně se dohodla koalice ANO a ČSSD. Ministerstvo financí by mělo do konce května vypracovat příslušný návrh, nová daň mohla do státního rozpočtu ročně přinést pět miliard korun. „Digitální daň se bude vztahovat na nejvýznamnější globální hráče a reaguje na dosavadní neúspěch jednání o řešení na úrovni EU a pomalý postup v případě globálního řešení v OECD. Diskuse není o tom, zda toto zdanění zavádět, ale odkdy, v jaké podobě a v jaké výši,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Daň by se měla týkat internetových firem s globálním obratem nad 750 milionů eur (19,2 miliardy korun).
Připravovaný zákon o dani z vybraných internetových služeb zavede sedmiprocentní daň na umisťování cílené reklamy. Tzv. DST model digitální daně kromě zdanění cílené reklamy počítá také mimo jiné se zdaněním prodeje dat shromážděných o uživatelích. O digitální dani se vyjednává i na úrovni Evropské unie, jednání se ale táhnou. Některé státy tak už přistoupily k zavedení vlastní digitální daně. Počátkem dubna zavedení digitální daně na národní úrovni schválilo francouzské Národní shromáždění; tříprocentní daní zatíží příjmy velkých mezinárodních internetových firem.
Italové podrobí testu DNA pramen vlasů Leonarda da Vinci
Italští vědci podrobí testu DNA pramen vlasů, který byl nalezen ve sbírce ve Spojených státech a o němž odborníci soudí, že patřil Leonardu da Vinci. Nález a dokumenty prokazující jeho původ budou veřejnosti představeny 2. května, kdy uplyne 500 let od Leonardova skonu. „Za Atlantikem jsme našli pramen vlasů v minulosti označený ‚Les Cheveux de Leonardo da Vinci‘ (Vlasy Leonarda da Vinci),“ oznámil Alessandro Vezzosi, ředitel Museo Ideale Leonardo da Vinci se sídlem v rodišti renesančního umělce. Toskánské městečko Vinci leží zhruba čtyři desítky kilometrů východně od Florencie.
Leonardo je považován za archetyp renesančního člověka, humanisty a experimentátora, který spojil umění s vědou. Narodil se v Itálii v roce 1452 a zemřel v 67 letech ve Francii, kde poslední roky svého života působil na dvoře krále Františka I. Letošní výročí 500 let od jeho skonu doprovází v Itálii a dalších zemích celá řada výstav. Renesančního génia si poslední dobou také nadmíru všímají média. Naposledy v nich například kolovala zpráva o tom, že Leonardo, tradičně považovaný za jednoho z nejslavnějších leváků, byl ve skutečnosti obouruký. Psát, kreslit a malovat byl tedy schopen stejně dobře levou i pravou rukou, myslí si odborníci z galerie Uffizi ve Florencii.
Lékaři ze školy očního lékařství při Univerzitě v Londýně zase přišli s teorií, že všestranně nadaný mistr trpěl strabismem, tedy šilhavostí, a ta mu pravděpodobně pomohla při tvorbě jeho mistrovských děl. Některé formy strabismu totiž podle odborníků usnadňují malbu a kresbu tím, že potlačují postižené oko, což umožní umělci vidět dvojrozměrně.
O výstavě, která se nebude opakovat. Poslechněte si podcast Erika Taberyho o vzniku ojedinělého rembrandtovského projektu v Amsterodamu. Článek Rebel van Rijn najdete v novém vydání Respektu:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].