Policie v Praze zatkla dva cizince podezřelé z terorismu
Cizinecká policie zadržela ve středu na pražském letišti dva cizince podezřelé z účasti na útocích na německé vysokorychlostní vlaky. Podle ČTK jde o třicetiletého muže a o tři roky mladší ženu z Iráku, kde v minulých letech shromažďovali finance na podporu Islámského státu. Zadržení měli tvořit společnou buňku s Iráčanem zatčeným v pondělí ve Vídni. Pražské městské státní zastupitelství navrhlo, aby soud vzal dvojici do předběžné vazby, rozhodnutí má padnout do pátku.
Oba zadržení jsou obviněni z příslušnosti k teroristické organizaci a z financování terorismu. Iráčan zadržený ve Vídni je mimo jiné podezřelý, že loni spolu s několika dalšími osobami natáhl ocelové lano nad koleje mezi stožáry nad tratí Mnichov-Norimberk. V druhém případě šlo o poškození trakčního vedení u kolejí v Berlíně. Podle německých vyšetřovatelů Iráčan zjevně sympatizoval s IS. Je obviněn mimo jiné z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, za což mu hrozí i doživotí. Muž se podle německé prokuratury k činům přiznal, ale odmítá obvinění z terorismu.
Theresa May nabízí rezignaci, když projde smlouva o brexitu. Zatím marně
Britská premiérka Theresa Mayová zahájila další kolo debat s poslanci, aby na poslední chvíli změnili názor a navzdory dosavadnímu odporu schválili její brexitovou dohodu s Bruselem. Na programu měla ve čtvrtek schůzky se zástupci své Konzervativní strany i s představiteli severoirské Demokratické unionistická strany (DUP), která drží její menšinovou vládu u moci. Šéfka DUP Arlene Foster ale zopakovala, že její strana v otázce brexitu názor nezmění a je dál proti dohodě navrhované premiérkou.
Konzervativcům premiérka zopakovala, že je připravena odejít „dříve, než měla v plánu“, pokud by to poslance přimělo k souhlasu s její dohodou. Tu již dvakrát odmítli, nicméně Theresa May o ní podle některých zpráv chce dát znovu hlasovat v pátek- tedy v den, kdy odluka od Unie měla původně proběhnout. Jednání v parlamentu v noci ze středy na čtvrtek ukázalo, že debata o způsobu provedení brexitu zůstává ve slepé uličce a žádná varianta nemá dost velkou podporu. Poslanci postupně hlasovali o osmi variantách Brexitu a všechny odmítli.
Ministryně Nováková vykázala po protestech Číny tchajwanského diplomata
Ministryně průmyslu Marta Nováková na středečním setkání s diplomaty nechala ze sálu vykázat zástupce Tchaj-wanu, kterého úřad dříve na tento typ akce běžně zval. Důvodem byla stížnost čínského velvyslance. „Velmi si vážím dlouhodobého přátelství a ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi. Středeční událost nás velmi mrzí,“ řekl serveru hlidacipes.org k incidentu jeho hlavní aktér, šéf tchajwanského zastupitelského úřadu Chung-I Wang. Česko stejně jako většina zemí světa uznává politiku jedné Číny, Tchaj-wan tedy nemá v Praze regulérní velvyslanectví, ale jen hospodářskou a kulturní kancelář.
Chung-I Wang má oficiálně pozici ředitele kanceláře, je však považován za člena diplomatického sboru a je běžně zván na jednání například na ministerstvo zahraničí. Čínský velvyslanec údajně argumentoval tím, že odchod tchaj-wanského zástupce je v zájmu zdaru další cesty českého prezidenta Miloše Zemana do Číny naplánované na konec dubna. Ministerstvo průmyslu připouští, že tradičního setkání, o které ve středu šlo, se zástupci Tchaj-wanu účastnili posledních 19 let. „Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce,“ komentovala incident sama ministryně.
Chování ministryně Novákové vůči Tchajwanu je ostudou naší země!Takové nedůstojné chování jsem odmítal. Jsem hrdý na to, že jsem jako ministr vlády ČR oficiálně přijal na ministerstvu dalajlámu a ukázal tak, že ne všichni tu před Pekingem lezou po kolenou, jako např.pí. Nováková.
— Daniel Herman (@DanielDherman) March 28, 2019
Migranti unesli loď, která je zachránila, a zakotvili na Maltě
U břehů Malty zakotvila nákladní loď, kterou ve středu na ovládla zhruba stovka migrantů putujících do Evropy. Loď uprchlíky zachránila z moře, když ovšem běženci zjistili, že posádka je chce odvézt zpět do Libye, zmocnili se kontroly a obrátili loď směrem do Evropy. Itálie odmítla loď přijmout v souladu se svojí dlouhodobou politikou, kdy vylodění migrantů blokuje s odůvodněním, že ostatní evropské státy nejsou při řešení migrační krize dostatečně solidární.
Unesení lodi Itálie bere jako pirátství, za kterým stojí afričtí organizovaní pašeráci. Maltská armáda na loď vyslala speciální jednotku s úkolem vrátit kontrolu kapitánovi a ve čtvrtek ráno plavidlo vpustila do přístavu. Na palubě bylo 108 migrantů, mezi nimi 19 žen a 12 dětí. Malta uvedla, že po lékařské prohlídce budou předáni policii.
Soud nařídil Janě Nagyové-Nečasové doplatit daně za dárky
Pražský městský soud zamítl stížnost Jany Nečasové proti doměření daně za dárky, které obdržela od podnikatelů, manažerů a lobbistů coby šéfka kabinetu někdejšího premiéra a svého současného manžela Petra Nečase. Verdikt navazuje na trestní kauzu, ve které je Nečasová kvůli dárkům obžalovaná za krácení daně. Aktuální spor se týkal jen některých dárků, konkrétně osmi oděvů a doplňků značky Dior a hodinek Cartier.
Finanční správa vyčíslila jejich hodnotu na 1,1 milionu korun, daň vypočítala na 77 427 korun. Stát doměřil daň zpětně, a to na základě zjištění olomouckého vrchního zastupitelství, které dozoruje danou trestní věc. Celková hodnota darů, které Nečasová ve své funkci přijala a nepřiznala, činí podle obžaloby 10,1 milionu korun a zkrácená daň pak 736 000 korun. Advokát Nečasové před časem uvedl, že klientka už peníze doplatila.
Žebříček nejlepších letišť potvrdil bídu Evropy a Ameriky
V novém žebříčku nejpříjemnějších opět kralují nová letiště v asijských metropolích. Posedmé za sebou vyhrál Singapur. Z Evropy se do první desítky dostal jen sedmý Mnichov, osmé Heathrow a desátý Curych. Z amerických letišť se nejvýš dostal Denver, ale až na 32. místo. Kanadský Vencouver skončil sedmnáctý.
Žebříček sestavuje společnot Skytrax s ohledem na to, kde je cestujícím nejlépe. V podkategorii nejčistších letišť vyhrálo tokijské letiště Haneda. Singapur pak vyhrál v dílčí kategorie zaměřené na nejlepší odpočinkové služby a na nejlepší letištní hotel.
- Singapur (Changi)
- Tokio (Haneda)
- Soul
- Dauhá
- Hong-kong
- Nagoja
- Mnichov
- Londýn - Heathrow
- Tokio (Narita)
- Curych
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].