Brexit: Theresa May nepředstavila plán B
Britská premiérka Theresa May měla v pondělí poslancům předložit svůj plán B – tedy to, jakým způsobem by mělo Spojené království odejít z Evropské unie. Poslanci ji k tomu vyzvali poté, co minulý týden drtivou většinou hlasů zamítli její původní návrh dohody o podobě brexitu. Žádný nový dokument však nepředstavila, informuje ihned.cz. Oznámila, že ho bude teprve hledat – tentokrát to ale chce udělat společně se svými kritiky. „Budu se snažit nalézt nejširší možnou shodu,“ prohlásila s tím, že chce jednat se všemi skupinami v parlamentu – tedy s opozicí i s poslanci za její vlastní konzervativní stranu, kteří minulý týden hlasovali proti smlouvě, kterou dojednala s unií, a tím ji potopili.
Premiérka chce, aby z těchto rozhovorů vzešel jasný závěr, co by se v dokumentu mělo změnit, aby se pro poslance stal přijatelným. Britští politici totiž sice odmítli dohodu , na žádné jiné se ale shodnout nedokázali. „Se závěry z této debaty se opět obrátím na Evropskou unii,“ dodala Mayá. To znamená, že bude pokračovat ve své dosavadní snaze, aby EU souhlasila se změnami v původní dohodě o podobě brexitu, kterou britský parlament odmítl. V praxi jde především o ty pasáže původní dohody, které se týkají irského ostrova. Spojené království i EU se chtějí vyhnout tomu, aby bylo po brexitu nutné obnovit hranice mezi Irskem, které jako samostatný stát zůstává v unii, a Severním Irskem, jež je součástí Spojeného království a z EU odchází.
Praha: Dohoda s Pekingem jedině bez zmínky o Tchaj-wanu
Praha přepracuje svou partnerskou dohodu s Pekingem. Vypadne z ní článek, který hovoří o uznání politiky jedné Číny (a tedy neuznává nezávislost Tchaj-wanu). Pokud bude čínská metropole proti, partnerství zcela skončí. Politiku jedné Číny sice oficiálně uznává česká diplomacie, EU i USA, ale podle nového vedení Prahy do smluv mezi městy nepatří.
Dohodu o partnerství podepsala primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v roce 2016, především v touze po pandě, kterou Čína přislíbila zapůjčit do pražské zoo. Za tři roky ovšem dohoda nepřinesla Praze zatím ani pandu, ani nic jiného - aspoň podle současného vedení města. Pro primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) není podle jeho slov panda “tak důležitá, aby se kvůli ní Číně ustupovalo”. Vzhledem k tomu, že Peking nebude s navrhovanou změnou s největší pravděpodobností souhlasit, dá se čekat, že dohoda bude nakonec vypovězena.
WhatsApp bojuje proti šíření výmyslů
Technologická služba WhatsApp (patřící firmě Facebook) přijme nová omezení pro své uživatele. Nově už bude možné přeposlat zprávu pěti uživatelům či skupinám. Je to reakce na šíření poplašných a vymyšlených zpráv, které mají především v jižní Asii reálný tragický dopad - panika způsobená fámami šířenými přes WhatsApp vedla jen v Indii přinejmenším k třiceti lynčům.
Právě v Indii (která je zároveň pro WhatsApp největší trh s 200 miliony klientů) už toto omezení platí od loňského července. Nyní bude platit globálně. Ačkoliv to WhatsApp ani Facebook nekomentují, důvodem mohou být nedávné brazilské volby - lži a fámy, šířené právě přes sociální sítě a zprávy, podle mnohých ovlivnily výsledek prezidentských voleb, v nichž zvítězil ultrapravicový populista Jair Bolsonaro.
Plaga: Omezení při přijímačkách na střední neplánujeme
Ministr školství Robert Plaga (ANO) v pondělí na tiskové konferenci potvrdil, že jeho úřad neplánuje zavést takzvané cut-off score. To v praxi znamená, že žáci, kteří neuspějí v rozdělovacích testech na konci základní školy, mohou studovat pouze nematuritní obory. Cut-off score prosazuje Asociace krajů ČR (největší vliv v ní má ANO), neboť v něm vidí nejlepší způsob, jak dostat žáky do učňovských oborů.
Plaga plány hejtmanů dlouhodobě odmítá, jsou podle něj kontraproduktivní a jen by ještě víc prohloubily rozdíly mezi kraji. Pokud chtějí kraje mluvit do školství, mají tak podle ministerstva jinak: kraje zřizují školy a mohou tak ovlivnit nabídku studijních oborů, které jsou v daném kraji k dispozici.
Ekonomika Číny rekordně zpomalila
Za uplynulý rok vzrostla čínská ekonomika o 6,6 procent. Na první pohled a v globálním srovnání je to úctyhodné číslo, zároveň je to nejslabší výsledek od roku 1990. Jde sice o oficiální čísla, která je dle ekonomů nutné brát s rezervou, neboť nemusí být poctivá, o trendu však podle analytiků vypovídají správně.
Čínský růst se meziročně snižuje od roku 2010 a podle Mezinárodní měnového fondu bude pokles v příštích letech pokračovat. Částečně je pokles způsoben (zatím studenou) obchodní válkou s USA, zčásti vnitřními čínskými problémy: čínské vedení chce, aby ekonomika země byla méně závislá na exportu a stála víc na domácí poptávce. Státní pobídky - víc investic do výstavby bytů, snižování daní či uvolnění pravidel pro bankovní půjčky - se však zatím neujaly.
Pardon, tu historickou svatyni jsem postavil já
Skotští archeologové po několik let zkoumali kruh kamenů umístěný mezi poli na skotském venkově. Byl to skutečně jedinečný objev. Takový druh starověkých útvarů nebyl v okolí běžný, a tento konkrétní kamenný kruh byl navíc zvláštní svým malým průměrem a subtilností použitých kamenů. Pak se ovšem archeologům přihlásil bývalý majitel pozemku, na němž se útvar nachází, a oznámil jim, že možnou starodávnou svatyni postavil vlastníma rukama v devadesátých letech.
Archeolog Neil Ackerman sice označil překvapivý vývoj za “zklamání”, ale zároveň ocenil dovednost stavaře, a svatyně je podle něj důkazem, že místní lidé jsou s pradávnou kulturou svých předků stále spjatí a je součástí jejich identity. Zároveň upřesnil, že na první pohled trapný omyl zase tak trapný není, neboť určit stáří kamenných útvarů je notoricky obtížné - a vyzval autory podobných replik, aby je archeologům hlásili, “zvlášť pokud jsou takhle povedené”.
https://www.youtube.com/watch?v=9CQvPMwoSV0
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].