0:00
0:00
30. 11. 20092 minuty

Zakázané minarety

Švýcaři o víkendu v referendu souhlasili s tím, aby se v jejich zemi nesměly stavět u mešit minarety.

Minaret Autor: Respekt

Celé je to samozřejmě postavené na hlavu. Jednak se Švýcarsko minarety u mešit zrovna nehemží – většina mešit totiž sídlí v opuštěných továrnách, ta největší v Bernu bývala podzemním parkovištěm. A když už někde jsou (ze zhruba 200 mešit tomu tak je ve čtyřech případech), tak z nich muezíni věřící k motlitbám beztak nesvolávají, protože to nemají od příslušných radnic dovolené.

↓ INZERCE

Ale hlavně zásadně kulhá argument Švýcarské lidové strany, která referendum prosadila. Což není překvapivé, extremisté a populisté obecně nepoužívají úplně přesné informace (ve švýcarském případě se ale připojili i křesťanští demokraté). Jde prý o to, zabránit bujení radikálního islámu. Podle stejné logiky by třeba Němci museli zrušit hamburskou techniku, protože na ní přece studoval vůdce teroristů z 11. září Muhammad Atta a tudíž je jasným podhoubím, z něhož vyrůstá radikalismus.

Nicméně navzdory chatrnosti argumentů jim dali Švýcaři za pravdu. Nálada v zemi pod Alpami nebude tak vzdálená náladám ve zbytku Evropy. A tomu bychom měli věnovat obzvláštní pozornost – jestli totiž z něčeho vyrůstá radikalismus, tak z toho, že namísto vážných přečinů muslimů proti právu, jako jsou vraždy ze cti či násilí na ženách, se budeme zabývat symboly víry. Skuteční radikálové budou mít o důvod víc k útokům a ti umírnění se oprávněně naštvou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].