0:00
0:00
1. 7. 20083 minuty

Velmi pozdní lobbování

Proč nebyli lobbisté za euro slyšet během prezidentské volby?

machacek 300
Autor: Respekt
Autor: Respekt

Martin Jahn, známá tvář Škody Auto, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a též prezident Sdružení automobilového průmyslu publikoval minulý týden v Hospodářských novinách komentář, který se jmenuje Deset důvodů pro přijetí eura.

↓ INZERCE

Článek je to zajímavý, argumenty hezké a přesvědčivé, nezbývá než přitakat: Euro usnadní život lidem i firmám, zneužívání eura ke zdražení je možné podle autora předejít, naše hospodářství je velmi otevřené, euro odstraní kursové ztráty…ostatně každý čtenář si může celý Jahnův text dohledat na stránce komentářů na serveru ihned.cz.

Potíž je v tom, že nejde tolik o argumenty jako o jejich načasování. Je sice jasné, že prudké zhodnocování koruny (včera česká měna opět rekordně posílila vůči euru i dolaru) začíná být pro mnohé exportéry opravdu nesnesitelné, je ale smutné, že se největší český průmyslový podnik i Svaz průmyslu ozývají až dnes.

Nejsilněji euroskeptické křídlo ODS (Zahradil,Fajmon) zůstalo sice mimo vládu, ministři za ODS ale rozhodně nehýří eurooptimismem. Proč nebyli Jahn a Svaz průmyslu stejně jasně a přesvědčivě slyšet, když tato vláda rozhodla nestanovit žádný termín pro přijetí společné evropské měny? Proč se nikdo neozval, když guvernér ČNB Zdeněk Tůma začal mluvit o tom, že vhodný termín pro přijetí eura je rok 2019, protože koruna bude mít stoleté výročí?

Ale hlavně: proč nebyli lobbisté za euro slyšet během prezidentské volby? Jan Švejnar se jak známo zasazoval za rychlý vstup České republiky do eurozóny, zatímco o Václavu Klausovi je známo, že do vedení ČNB jmenoval a napříště jmenuje pouze a výhradně ty ekonomy, kteří věrně přísahají na jeho víru, že euro je neúspěšný projekt, který omezuje lidskou svobodu. O přijetí eura sice rozhoduje vláda a hlas ČNB je expertní, jde ale v této oblasti o nesmírně vlivnou instituci. A jediným velmi umírněným příznivcem eura v bankovní radě ČNB je v tuto chvíli guvernér Zdeněk Tůma.

Průmyslníci a exportéři se konečně probrali ze zimního spánku, jenže čeho teď docílí? Myslí si, že Topolánkova vláda najednou "přešaltuje" a bude do eurozóny spěchat? Nebo že se prezident republiky podrbe za uchem a bude deklarovat přízeň euru? V podnicích vlastněných německým kapitálem se zpravidla nosí loajalita vůči vládám. Vykopávání válečné sekery je považováno za neslušné i neproduktivní. Tentokrát se ale zdá, že ve škodovce zaspali správný okamžik, kdy se ještě leccos dalo zvrátit a ovlivnit.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].