0:00
0:00
26. 2. 20094 minuty

Počátek Českého rozhlasu

Nejposlouchanější rádio v Česku má za sebou zlomový den. Včerejší zasedání rady Českého rozhlasu měly provázet demonstrace v ulicích, zapovězení přístupu veřejnosti na jednání a dokonce odvolání generálního ředitele ČRo Václava Kasíka.

Astronaut
Autor: Respekt

Nejposlouchanější rádio v Česku má za sebou zlomový den. Včerejší zasedání rady Českého rozhlasu měly provázet demonstrace v ulicích, zapovězení přístupu veřejnosti na jednání a dokonce odvolání generálního ředitele ČRo Václava Kasíka. Nic z toho se nakonec nestalo, poslední bod vypadl úplně. Právě pro ten klid ale klání rozhlasových radních zaslouží pozornost.

↓ INZERCE

Bude zamčeno

Plánovaná schůzka dozorčího orgánu veřejnoprávního rozhlasu na sebe tentokrát opět strhla velký zájem médií. Čekalo se – jako už poněkolikáté - jednání o osudu nejmladšího programu ČRo – rádia Wave. A i tentokrát hlásili zastánci mladé alternativy hojnou účast na protestech za jeho návrat do celostátního éteru.

Všem zájemcům o účast na veřejném jednání se ale v den schůzky objevila v cestě nečekaná komplikace. Do práce dnes choďte vedlejším vchodem, hlavní bude zamčený z důvodu veřejného zasedání rady – takový email ráno dostali všichni zaměstnanci Českého rozhlasu, pracující v jeho centrále na pražských Vinohradech. Takže vzkaz byl jasný: jednání bude veřejné, veřejnost se ale dovnitř dostat nemá.

„Bylo to nedorozumění a chyba šéfa naší ochranky,“ vysvětloval pak ten den ještě mnohokrát mluvčí rozhlasu René Zavoral, když za přísných bezpečnostních podmínek najatí strážci zákona přece jen vpustili hrstku novinářů a občanů dovnitř. „Přesunout se jinam do větší místnosti? To bychom museli složitě přenášet nahrávací zařízení a administrativu spojenou se schůzí,“ zdůvodnil pak radní Tomáš Ratiborský, proč rada nevyužila nabídku zasednout ve větších prostorách v druhé rozhlasové budově v centru města. („Nahrávací zařízení a administrativa k jednání“ znamenaly jeden diktafon, mikrofon na stojánku a jeden šanonek s papíry.)

Autor: Respekt

Jak už ale bylo řečeno, ti, kteří se nedostali dovnitř nakonec o moc nepřišli. Před budovou sice ve stejnou chvíli hrstka mladých lidí rozbíjela rádiové přijímače, aby tak demonstrovala zánik rozhlasového éteru pro mladé, posluchačům rádia Wave ale radní vzkázali jen to, že do éteru se stanice už nevrátí. Jak sice dodali – stanice mladých získá alespoň „malou vitrínku“ na ostatních kanálech k propagaci svých internetových pořadů, to ale bylo vše.

Posluchače Radiožurnálu pak mělo uklidnit sdělení, že v rádiu se nově bude více hrát i hudba vzniklá po roce 2000 a nový „hudební playlist“ přilákal už teď několik desítek tisíc posluchačů navíc. A konečně, zájemci o nejistý osud ředitele ČRo Václava Kasíka musí počkat minimálně do příště. Avizovaný návrh na jeho odvolání z jednání zcela zmizel.

Bacha na pomluvu!

Když to shrneme, nekonalo se žádné překvapení, vše se vrací k normálu a skoro to vypadá, že nedávné veřejné protesty k ničemu nevedly. Možná to tak ale není. „Právě angažmá veřejnosti a související zájem médií o budoucí dění v rozhlase jako takovém je to, co mi dává velkou energii,“ říká dnes i jeden z hlavních organizátorů kampaně za záchranu radia Wave Jan Vávra.

Poslední jednání podle něj ukázalo třeba to, že zástupci veřejnoprávního média se díky poprasku neschovají před kritikou zvenčí. Platí to ale podle něj i šířeji, třeba o iniciativě „Nechceme přeladit, nemáme kam“ za lepší hudbu na prvním rozhlasovém programu, kde se po tlaku posluchačů změnilo vedení.

Autor: Respekt

A někteří jdou ještě dál.

„To byla přece neuvěřitelná síla. Lidé přestávají být lhostejní,“

říká další účastník včerejšího jednání, student pražské FAMU

Ondřej Vavrečka

. Stejně jako při těch minulých, točil i tentokrát dění kolem rady Českého rozhlasu na starou filmovou kameru.

„Připravujeme film na téma počátek. Platí to v různých významech. Třeba tady s bojem o osud rozhlasu jste přece mohli sledovat počátek nové vlny občanské angažovanosti v Česku.“

Pokud má Ondřej Vavrečka pravdu, je to skvělá zpráva. Pro další rozkvět rodící se chuti k občanské angažovanosti ale bude potřeba i něco víc. Především to, aby odvážlivci z občanských řad nezůstali bez opory nezávislých institucí. Test téhle společenské funkce tu může být už velmi brzy právě v souvislosti s radou Českého rozhlasu. Na konci včerejšího jednání rady si totiž dvě posluchačky bojující za zrušenou gorilí reality show ČRo Odhalení vyslechli verdikt: za to, že se odvážily poslat do sněmovny stížnost na špatnou práci rozhlasových radních, podají tito radní na obě dámy trestní oznámení pro pomluvu.

Autor: Respekt
Autor: Respekt

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].