0:00
0:00
26. 6. 20093 minuty

Nemoc dala jejímu životu barvy

Jerri FitzGeraldová zbavovala společnost strachu z rakoviny. Zemřela ve středu 24. června v 57 letech.

 
Autor: Respekt
Jerri FitzGeraldová Autor: National Science Foundation

"Jistě, že bych ji radši neměla, ale rakovina je mojí součástí. Dala mému životu barvy a kontury," odpověděla Jerri FitzGeraldová na otázku mladého medika na jedné z přednášek před osmi lety. "Každému se musí něčeho dostat. Někdo je ošklivý, jiný hloupý a já mám rakovinu. Není důležité kdy nebo jak zemřete, ale jestli jste doopravdy žili."

↓ INZERCE

Jerri FitzGeraldová byla odvážná lékařka, která si v roce 1999 sama odoperovala prsní nádor, když ji na americké vědecké stanici Amundsen-Scott v Antarktidě uvěznily mrazy až osmdesát stupňů pod nulou. Při takové teplotě se letecký benzin mění v želé, a tak musela čekat několik měsíců, než ji mohlo vyzvednou letadlo newyorské Národní letecké gardy a odvést ji zesláblou do nemocnice.

Jerri FitzGeraldová byla na stanici jedinou lékařkou, a tak se musela operovat sama za asistence svářeče, údržbáře a IT technika, zatímco ji její známá, onkoložka Kathy Miller z nemocnice v Indianopolisu, operaci vysvětlila v emailech pomocí nákresů a během zákroku ji naváděla satelitním videotelefonem. (Odvážnější kousek provedl snad jen Rus Leonid Rogozov, který si kousek odsud na ruské stanici v roce 1961 sám odoperoval zánět tlustého střeva…)

Jerri FitzGerald se vyléčila, ale nemoc se po čase vrátila a napadla její kosti, játra a mozek. Přestala proto se svou nemocí bojovat, smířila se s ní a rozhodla se využít poslední čas, který ji zbýval k apelu na ostatní ženy, aby neměly strach ze společenského stigmatu, které jim tato nemoc může podvědomě přinést. Napsala o své zkušenosti knihu a její příběh o dva roky později zfilmoval Hollywood. Film se jmenoval Ice bold (Uvězněná v ledu) a představitelku hlavní role tu ztvárnila Susan Sarandon. Díky jejímu příkladu se ve Spojených státech zvýšila návštěvnost preventivních prohlídek a klesl počet úmrtí v důsledku této nemoci.

Zdálo by se, že příběh Jerri Fitzgeraldové s českým kontextem nijak nesouvisí. Není to ale dávno, co v tištěném Respektu v článku "Moc nemocných" Alena Pytlíčková z kosmetické firmy Avon, která se už dvanáct let snaží ve velké každoroční kampani přesvědčit české ženy, aby chodily na preventivní prohlídky proti rakovině prsu, řekla: „Když jsme před lety začínali, nesměli jsme sousloví rakovina prsu vůbec použít. To bylo tabu, které by lidi naprosto odradilo.“ Slova „rakovina“ se prý ještě před deseti lety bála většina české populace natolik, že firma ve svých propagačních materiálech používala raději neutrálnější sousloví „nádorové onemocnění“.

Dnes se k akci Pochod proti rakovině prsu hrdě hlásí tisíce českých žen a na plakátech ji podporují tváře známých celebrit. „Státem hrazené screeningové vyšetření se zavedlo v roce 2002 a nejaktuálnější data z roku 2006 uvádějí, že se díky tomu podaří zachránit život dvěma tisícům žen, kdy se zachytí nádor v raném stadiu,“ řekl Respektu Rostislav Vyzula, přednosta brněnské Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].