Kancléře Mynáře dohnala občanská společnost
I když ve státě něco nefunguje, sami občané ho - zatím - dokážou zastoupit
Hradní kancléř Vratislav Mynář si nemůže stěžovat, že by o něj média a veřejnost neměly zájem. A není to kvůli jeho dobrému vedení kanceláře prezidenta republiky, ale kvůli jedné aféře za druhou, které jsou s ním spojeny. V tomhle směru se mezi vysokými státními úředníky probojoval až na nechvalné první místo, nikdo další nemá tak špatnou pověst. Ostatně Mynář dlouhodobě nemá ani bezpečnostní prověrku, o kterou žádal. Stát ho vyhodnotil jako bezpečnostně nezpůsobilého člověka.
Respekt před časem popsal, jak se Mynář pokoušel zasahovat do justice v případech, které nějak s Hradem souvisely. Mynář je také spojen s objednávkou výhružného dopisu čínské ambasády bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi a s řadou dalších podezřelých věcí. Žádný z výše popsaných případů nikdy nevyústil v trestní stíhání. To se stalo až nyní, když ho policie před pár dny obvinila z poškozování finančních zájmů Evropské unie.
V kostce šlo o to, že když žádal o podporu na rekonstrukci penzionu v domovských Osvětimanech, měl přitom podle EU a veřejné žaloby podvádět. A to tak, že v žádosti o dotaci uváděl nepravdivé a neúplné údaje: popřel totiž, že by na projekt již byly dotace čerpány, což nebyla pravda. Kdyby řekl pravdu, šance na evropské dotace by byly mizivé.
Obvinění Mynáře, figury v bezprostřední blízkosti prezidenta, není ani tak zprávou o nezávislosti policie, i když to také - ale především zprávou o síle občanské společnosti a médií. Detektivové se začali věcí zabývat poté, co na nesrovnalosti ve vyplácení dotací upozornili Reportéři ČT a co podala trestní oznámení protikorupční organizace Transparency International, vedená dnes už bývalým ředitelem Davidem Ondráčkou.
„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ uvedla loni v březnu ve své tiskové zprávě Transparency International. Prezident Zeman už sice po obvinění Mynáře vzkázal, že kancléře podrží, ale o to nejde. Mynář pro Zemana udělal řadu problematických tahů a od hlavy státu tak nejde očekávat jiný postoj.
Důležité je, že když selhávají některé instituce státu nebo samotný úřad prezidenta, zatím si s tím umí občanská společnost alespoň částečně poradit. Je to tedy mimo jiné další důkaz, že je ve veřejném zájmu mít silná veřejnoprávní média a různé hlídače, jako je protikorupční organizace TI. Tedy ty, kteří se snaží upozorňovat na selhání v horních patrech moci.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].