0:00
0:00
Agenda1. 9. 20085 minut

Zdraží vám hurikán Gustav pojištění domu?

New Orleans se připravuje na druhou Katrinu. Máme se taky bát?

Astronaut
Autor: Globe Media / Reuters

Uplynuly právě tři roky od chvíle, kdy hurikán Katrina zdevastoval americké město New Orleans. Zanechal za sebou 1300 obětí a škody přesahující 120 miliard dolarů (přibližně dva české státní rozpočty). Kromě své ničivé síly si připsal také jedno další prvenství. Stal se největší pojistnou událostí historie. Zničený pojištěný majetek dosáhl přibližně 50 miliard dolarů a všichni se ptali, co to udělá s globálním pojistným trhem.

↓ INZERCE

Pojišťovny se totiž pojišťují u takzvaných zajišťoven, které rozprostírají svá rizika napříč celým světem. Lidé se tak právem obávali, že taková katastrofa povede ke zvýšení sazeb zajišťoven, které pak budou muset platit také pojišťovny například z Evropy. Zvýšené náklady by si totiž pojišťovny kompenzovaly zdražováním pojištění pro své klienty.

Zajistitelé českých pojišťoven však díky převládajícímu trendu „měkkého trhu“ v tomto regionu své zajistné sazby nenavýšili, proto nedošlo ani k navýšení sazeb na straně majetkového pojištění v ČR,“ prozradila Respektu.cz tisková mluvčí pojišťovny Allianz Pavla Paseková.

Nyní čelí kolébka jazzu další zkoušce větrem. K městu se blíží hurikán Gustav, který má být podle některých zpráv dokonce ještě ničivější než Katrina. „Lze těžko odhadnout, zda bude mít nějaký vliv na pojistné sazby, když ještě ani plně nezasáhl území USA. Teoreticky samozřejmě vliv na vývoj sazeb mít může,“ tvrdí Paseková.

Důsledky ničivé síly hurikánu tak ve svém důsledku mohou pocítit i české pojišťovny a čeští klienti. „Zajistné smlouvy bývají uzavřené na určité období, zpravidla rok, takže se dopady takové katastrofy projeví až se zpožděním,“ upřesnil Respektu.cz produktový manažer poradenské společnosti Partners Dušan Šídlo.

Malý dopad

Dopad rostoucích sazeb pojištění by ale neměl být ani v případě negativního vývoje příliš velký. České pojišťovny daleko citlivěji reagovaly například na povodně v roce 1997 a 2002. „Pojišťovny nabízí klientům většinou balíčky služeb, kde je mimo krytí živelných katastrof také kryto riziko požáru nebo odcizení, a zvýšení sazby by se tak rozmělnilo v celkové ceně,“ uklidňuje Šídlo.

Do budoucna by navíc pojišťovny mohly využít služeb první české zajišťovny VIG Re, která získala v srpnu licenci od České národní banky. „Firma ale teprve začíná fungovat, ještě nemá žádné klienty,“ sdělil Respektu.cz Marek Vích, tiskový mluvčí pojišťovny Kooperativa, která spadá do skupiny Vienna Insurance Group (VIG), stejně jako nová zajišťovna.

V samotných Spojených státech bude dopad na pojistný trh tvrdší. „Ve Spojených státech to povede podobně jako po 11. září k výlukám v pojistných smlouvách. Nějakou dobu například nebylo vůbec pojistitelné riziko terorismu,“ tvrdí Šídlo.

Některé nemovitosti v oblasti se tak mohou stát i nepojistitelné. Navíc budou mít Američané problém také s hypotečními úvěry. Podle některých odhadů je zde během hypotéky na 30 let až 60 procentní pravděpodobnost, že bude úvěrovaná nemovitost poškozena. A to už si hypoteční banka rozmyslí, zda má na takový objekt úvěr poskytnout.

Dopady hurikánu zkoumala také studie amerického Národního úřadu pro výzkum oceánů a atmosféry (NOAA). (Animace NOAA aktuálního postupu hurikánu Gustav ZDE) Podle studie NOAA se škody způsobené hurikány každých patnáct let zdvojnásobí.

Oproti některým ekologům ale nevidí za tímto trendem globální oteplování, nýbrž zvyšující se koncentraci lidí, majetku a infrastruktury v jižní části Spojených států. Tento trend navíc podporuje samotná americká vláda, která movitým Američanům přispívá na pojištění majetku, za které by jinak (kvůli riziku hurikánů) zaplatili více.

Ropa, dolar, koruna

Hurikán má ale dopad i na jiné části ekonomiky. „Ovlivňuje to hlavně trh s ropou, na kterém narůstá nervozita. Hodně to připomíná hurikán Katrina, který vyřadil čtvrtinu produkce ve Spojených státech, což se odrazilo v jejich zásobách,“ uvedl pro Respekt.cz analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš. Hurikán je sice jednorázovým šokem, ale zato dostatečně silným. „Pokud by došlo k něčemu podobnému, ovlivnilo by to trhy tak na měsíc až dva. Dolar by zastavil své posilování a akcie by reagovaly poklesem,“ předpovídá důsledky pesimistického scénáře Bureš.

Ropa je ale stále dost drahá, takže by cena zřejmě nevyskočila příliš vzhůru. Naopak, kdyby škody nebyly veliké, mohli bychom se dočkat dalšího pádu ceny. „Dopad do Česka by byl minimální. V předchozím období koruna získávala, když dolar ztrácel. To už ale neplatí, koruna přestává být tím bezpečným přístavem. Naopak kdyby dolar posílil, tak koruna bude reagovat negativně,“ uzavřel Bureš.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].