0:00
0:00
Agenda1. 2. 20083 minuty

Ústavní soud podržel reformu

Soud však varoval koaliční politiky před způsobem, jakým balík reforem v parlamentu prosadili, vyčetl jim nedostatek politické kultury.

Astronaut
Autor: ČTK

Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek zamítl první stížnost opozice, že schválení balíku zákonů v rámci reformy veřejných financí je protiústavní. ČSSD a KSČM si stěžovaly, že vláda prosadila změnu zákonů v jednom balíku a ne jednotlivě pomocí novelizace jednotlivých zákonů. Dále se jim nelíbil způsob prosazení reforem. Senát, kde ODS disponuje většinou, o reformním návrhu nejednal vůbec a tím umožnil snadnější schválení reformy.

↓ INZERCE

Nelze tuto skutečnost hodnotit jinak než jako deficit demokratické politické kultury na straně vládní většiny," řekl soudce zpravodaj Pavel Holländer ve zdůvodnění verdiktu. Podle Holländera by přílišné opakování tohoto postupu mohlo být porušením Ústavy ČR.

Podle ÚS daňové změny, kterých se stížnost týkala, nejsou protiústavní. Nejedná se ani o takzvané přílepky, které v minulosti soud zakázal. Opozice totiž namítala, že spolu DPH, daň z příjmu, existenční minimum a zákon o účetnictví nesouvisí a jedná se tak o přílepky. ÚS však s touto námitkou nesouhlasil.

Nezabývat se – nejvyšší forma souhlasu

Předseda senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera (ODS) námitky soudu odmítá. „Ústavní soud si samozřejmě může konstatovat co chce, já zas mohu kontrovat tím, že jednací řád (Senátu) je nešťastný, protože tam je to slůvko „nezabývat se“, které psychologicky vyvolává dojem, že se na to vykašlali, za co je platíme (senátory),“ řekl pro Respekt.cz Kubera. „Nezabývat se znamená nejvyšší forma souhlasu,“ vysvětlil však teplický primátor.

Rozhodnutí horní komory parlamentu nezabývat se vládním balíkem zákonů, a tudíž neumožnit diskutovat o pozměňovacích návrzích, zdůvodnil Kubera především obavou z toho, že pokud by normu vrátil Senát sněmovně s pozměňovacími návrhy, hlasovala by dolní komora opakovaně a reforma by nemusela být schválena kvůli nejisté většině koalice. (musí počítat s podporou poslanců Michalem Pohankou a Milošem Melčákem). „Kdyby měla koalice výraznou většinu, nebyl by žádný problém,“ dodal senátor. Varoval před tím, že zrušení zákona by vyvolalo daňový chaos.

Kubera upozornil i na jeden obecnější problém, a tím je silná pravomoc sněmovny při přehlasování senátního a prezidentského veta. Upřednostňoval by zavedení kvóra pro přehlasování těchto dvou ústavních „těles“. Poslanci si však snížení vlastních pravomocí těžko odsouhlasí, připustil. Naději na úspěch by mohla mít alespoň změna toho, že pozměňovací návrhy Senátu by sněmovna neposuzovala jako celek, ale jednotlivě.

Není možné bránit diskusi

Místopředseda senátního Klubu otevřené demokracie Jaromír Štětina (SZ) nemá pro postup ODS pochopení. „Většina našeho klubu diskusi požadovala. Já bych reformu schválil a hlasoval bych pro, ale nebylo mi to umožněno, protože se hlasovalo o tom, zda se to vrátí a nemohli jsme se vyjádřit,“ sdělil Respektu.cz Štětina. Podle něj byl postup ODS zbytečný, senátoři ČSSD se k tomu klidně vyjádřit mohli. „Není možné zabránit diskusi některé komoře parlamentu nad tak vážným zákonem,“ je přesvědčen Štětina.

ČSSD a KSČM s rozhodnutím ÚS samozřejmě nesouhlasí. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dokonce soud svým rozhodnutím popřel sám sebe, když neuznal argument levice, že vládní zákon obsahuje takzvané přílepky. O regulačních poplatcích ve zdravotnictví, které opozice kritizuje nejvíce, by měl ÚS rozhodnout do poloviny letošního roku.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].