Podvod století
Bernard Madoff začínal jako plavčík. Tak si vydělal potřebné peníze, aby mohl ve vlastní firmě spustit obchodování s cennými papíry. Téměř o půlstoletí později se ale ukázalo, že kolosální „Ponziho schéma“ už nelze udržet nad vodou.
Bernard Madoff začínal jako plavčík. Tak si vydělal potřebné peníze, aby mohl ve vlastní firmě spustit obchodování s cennými papíry. Téměř o půlstoletí později se ale ukázalo, že kolosální „Ponziho schéma“, tedy zvláštní druh pyramidy, ve kterou firma časem zmutovala, už nelze udržet nad vodou – na rozdíl od páně Madoffovy sedmnáctimetrové rybářské lodi nesoucí jméno Býk.
Částka ve výši 17,1 miliardy dolarů, kterou Bernard Madoff podle svých slov obhospodařoval ještě před několika měsíci, je skoro celá ta tam. Jeho údajné přiznání, že tento podvod by mohl přesáhnout hranici padesáti miliard, se zdá být čím dál tím pravděpodobnější: klienti připustili, že dali k dispozici prostředky, které přesahují polovinu uvedené sumy.
V úterý 16. prosince uvedl šéf organizace na ochranu investorů (Securities Investor Protection Corporation), která se teď pro investory snaží zachránit, co se dá, že dvojí účetnictví sedmdesátiletého finančníka je v „naprostém chaosu“ a že možná potrvá půl roku, než se v účtech někomu podaří zorientovat. Jen těžko bychom si dokázali představit příznačnější závěr roku, který byl pro Wall Street nejhorší za několik desetiletí.
Seznam poškozených je každým dnem delší a přibývají na něm stále další oslnivá jména. Jsou mezi nimi přední miliardáři, například režisér Steven Spielberg, majitel baseballového týmu New York Mets Fred Wilpon, pětadevadesátiletý oděvní magnát Carl Shapiro, který možná přišel o 545 milionů dolarů, tisíce bohatých penzistů a také hezká řádka převážně židovských neziskových organizací, z nichž některým nyní hrozí zánik.
Nachytat se nechaly i desítky finančních společností, o kterých se obecně předpokládalo, že jsou odborně na výši. Jsou mezi nimi banky jako Santander a HSBC a také společnost Fairfield Greenwich, která se specializuje na alternativní investice a která nalila do firmy Bernarda Madoffa celých 7,5 miliardy dolarů.
Madoffův podnik sice připomínal běžnou nabídku hedgeových fondů, ale ve skutečnosti Madoff obhospodařoval peníze klientů na makléřských kontech ve své firmě, zdánlivě tak, jak by s nimi nakládal Merrill Lynch nebo Smith Barney. Mnohé z těchto prostředků mu svěřily fondy fondů, které si vytvářejí portfolia z hedgeových fondů, a přišly prostřednictvím „napájecích“ fondů (feeder funds), se kterými měl Madoff zvláštní vztahy. Některé banky, například nizozemská pobočka společnosti Fortis, půjčovaly velké částky fondům fondů, které chtěly investovat.
Na první pohled všechno vypadalo lákavě. Madoffův rodokmen byl prvotřídní: patřil k průkopníkům mezi tvůrci trhu, stál v čele akciového trhu NASDAQ, radil vládě v otázkách týkajících se finančního trhu a byl význačným filantropem. Některé investory odmítal a ty, které vzal pod svá křídla, žádal, aby nemluvili s nikým zvenčí, a tímto způsobem vytvářel zdání exkluzivity. Generoval příslušné výnosy: za všech okolností byly na úrovni kolem deseti procent ročně.
Podezřelá lákadla
Posledně uvedené lákadlo mělo být výstrahou – výsledků dosahoval podezřele hladce. Bernard Madoff prakticky neměl jediný špatný měsíc, a to ani v době, kdy to s trhy šlo z kopce (v listopadu, kdy se index S&P propadl o 7,5 procenta, jeho čísla šla nahoru). Nyní se údajně přiznal, že za tímto výsledkem stála pyramida, kde se stávajícím klientům výnosy dorovnávaly podle potřeby z peněz nově příchozích investorů.
Tvrdil, že využívá investiční strategii zvanou „split-strike conversion“. Je to vcelku běžná metoda, při které se prodávají a nakupují různé druhy opcí za účelem snížení volatility. Ale ten, kdo si dal tu práci a na všechno si řádně posvítil, měl pochybnosti. Poradenská firma Aksia dospěla k závěru, že trh s opcemi sestávající z titulů figurujících v indexu S&P 100, se kterými Madoff údajně obchodoval, je příliš malý na to, aby se o něj mohlo opírat tak velké portfolio. Aksia svým klientům radila, aby u Madoffa neinvestovali.
Stejný názor razila i společnost MPI zabývající se kvantitativním výzkumem poté, co roku 2006 její analýza nedokázala nalézt legitimní strategii, která by odpovídala Madoffovým výnosům – přestože velmi připomínaly výnosy generované podvodným způsobem v hedgeovém fondu Bayou, který zkolaboval už rok předtím.
Nebyl to jediný varovný signál. Stav cenných papírů v držbě společnosti se likvidoval každý kvartál, zřejmě proto, aby se nemusely vykazovat vysoké pozice. Na to, že je Bernard Madoff duchovní otec elektronického obchodování, počínal si ve své firmě dosti předpotopním způsobem: klientům a správcům feeder fondů odpíral on-linový přístup k účtům.
Celý článek vyjde v pondělním vydání Respektu.
Ke kauze čtěte rovněž Madoffova past z Auditu Jana Macháčka nebo článek Poctivý Madoff zpronevěřil 50 miliard dolarů.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.