Islamisté nejsou veselé kopy s nadhledem
S francouzskou novinářkou o útoku na časopis Charlie Hebdo
Tři tisíce policistů pátrají na předměstí Paříže po teroristech, kteří ve středu dopoledne zaútočili na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a zabili 12 lidí. Život ve francouzské metropoli se prakticky zastavil, velkoměsto střeží i vojáci. „Jak útoky Francii promění, to se ukáže už v příštích dnech,“ říká Anne Dastakian, novinářka francouzského politického magazínu Marianne.
Jak to teď vypadá v Paříži?
Právě jsem přišla z náměstí Republiky. To je ohromné náměstí a je plné lidí. U sochy Republiky jsou květiny a kresby z Charlie Hebdo. Moc se tam nemluví, lidé jen skandují „Charlie, Charlie”. Co vím, tak podobná shromáždění jsou i v jiných městech, například v Toulouse. Prezident Hollande vyhlásil na čtvrtek státní smutek.
Jaký je vlastně je Charlie Hebdo časopis; čím je zvláštní?
Zvláštní je humorem: jeho tvůrci jsou - nebo byli - osobně velmi milí lidé. Ale jejich humor milý moc není, je sarkastický, politický, černý. To se netýká jen vtipů o muslimech a islámu. Například Sarkozyho zásadně malovali s hejnem much – jako že trochu zapáchá. Z tohoto taky plynula jeho popularita. Byli tvrdí, ale zároveň brilantní. Dnes tam zemřeli ti nejlepší francouzští kreslíři. Charbs, Cabu, Wolinski, Tignous. Takoví čtyři Reisenaueři.
Takže Charlie Hebdo si troufl i v utahování z radikálního islámu na to, na co si jiné noviny netroufly?
Přesně tak. A jak známo, islamisté nejsou veselé kopy s nadhledem.
Jak velká je to rána pro časopis, přežije to?
Těžko říct. Kvůli osobním sporům se poslední dobou potýkali s finančními problémy, ale tohle je situace, která se dá těžko domýšlet. Ztratili klíčové autory, to bezpochyby.
Bylo to takové překvapení? Francie teď zažila vlnu útoků, byť méně spektakulárních, Charlie Hebdo už v roce 2011 přišel o redakci po výbuchu bomby.
Je to naprostý šok. Charlie Hebdo měl nějakou dobu policejní dozor - ale pak policie ochranku celého časopisu stáhla. Kdyby to neudělala, nic takového by se nestalo. Ale je to těžké. Šéfredaktor Charbs měl kvůli vyhrůžkám islamistů neustále dva osobní strážce - to jsou ti dva mrtví policisté. Ale sám říkal: „Míru rizika nedokážu posoudit, dokud nebudu mrtvý.”
Jak se v současné chvíli o útocích ve Francii mluví?
To je složitý mnohohlas. Je to tragédie a šok. Je velice pravděpodobné, že to výrazně pomůže pravicové Národní frontě. Marine Le Penová má ve čtvrtek tiskovou konferenci, původně chtěla popřát do Nového roku, no tak teď bude mít svoji show. Tohle je přesně voda na její mlýn a lidí jí podobných.
Jak útoky Francii promění?
To teď nedokáže nikdo předpovědět. Opravdu bude záležet na tom, nakolik budou lidé naslouchat Le Penové a její straně. To se všechno ukáže v příštích dnech.
Shodou okolností v den útoku vyšel nový román Michella Houellebecqa o islámské budoucnosti Francie.
A shodou okolností byl Houellebecq i na poslední obálce Charlie Hebdo. Dělali si z něj legraci, pochopitelně.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].