Inflace se vrátí do tunelu
Vysoká inflace z počátku roku zaskočila nejen občany a analytiky, ale i samotnou Českou národní banku (ČNB).
Podle viceguvernéra ČNB Miroslava Singera jsou nejistoty budoucího vývoje cen větší než obvykle. „Za dobu co jsem v bankovní radě, jsem nic podobného nezažil,“ tvrdí.
Vysoká inflace z počátku roku zaskočila nejen občany a analytiky, ale i samotnou Českou národní banku (ČNB). „Něco jsme čekali a něco ne,“ prohlásil viceguvernér ČNB Miroslav Singer na semináři pořádaném minulý týden Mladou občanskou platformou. Banku podle Singera zaskočil zejména příspěvek regulovaných cen. „Většina odchylky byla způsobena vyšším dopadem zavedení poplatků ve zdravotnictví,“ uvedl.
Singer část růstu připisuje také změně metodiky vykazování regulovaného nájemného ze strany Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ten to ale popírá. „Metodika ČSÚ při měření a výpočtu cen regulovaného nájemného změněna nebyla. Rozložení nárůstu regulovaného nájemného v průběhu roku 2007 bylo pozvolnější než v prvních měsících roku 2008, ale souvisí to s rozdílným chováním pronajímatelů bytů v obou letech,“ upřesnil pro Respekt.cz tiskový mluvčí úřadu Ladislav Pištora.
Vliv administrativních opatření se nicméně podle viceguvernéra v rámci horizontu měnové politiky (rok až rok a půl) vyčerpá. „Potom se vrátíme s inflací do tunelu,“ předvídá návrat do pásma 2 až 4 procent meziročního růstu. Upozornil ale zároveň na obtížnost takové prognózy: „V důsledku značně volatilního prostředí jsou nejistoty prognózy větší než obvykle,“ narážel například na nepředvídatelný vývoj české koruny.
Z toho důvodu je také obtížné předvídat budoucí vývoj úrokových sazeb. „Když jedete po dálnici a začne hodně foukat, tak musíte volantem více točit,“ upozornil Singer na to, že sazby mohou jít nahoru i dolů.
Potraviny budou problém
Výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach na semináři uvedl, že bez administrativních opatření by inflace na začátku roku sice nečinila 7,5 procenta, ale 4 procenta. To je stále vyšší hodnota, než na kterou bylo Česko zvyklé. „Důležitým faktorem je globální zdražování potravin,“ podotkl Mach.
Ceny potravin začaly podle Macha skokově růst v roce 2006 a 2007. „Rýže zdražila z 300 na 600 dolar, pšenice z 200 na 500 dolarů. Došlo totiž ke změně legislativy ve Spojených státech a Evropské unii, která nařizuje přimíchávat biosložku do pohonných hmot,“ upozornil. Na cenu potravin mají vliv ale i další faktory. „Může to souviset s biopalivy, ale jsou zde i další faktory jako klesající zásoba obilí ve světě. Doplnit ty zásoby může trvat několik let,“ sdělil Respektu.cz analytik UniCredit Pavel Sobíšek.
S tím souhlasí i analytik Liberálního institutu (LI) Dan Vořechovský, který rovněž vystoupil na semináři. „Světových zásob obilí je o 18 procent méně než před třemi lety. Na druhou stranu třetina produkce kukuřice ve Spojených státech jde na biopaliva,“ narážel na spornou energetickou politiku USA Vořechovský.
Čím chudší, tím hůř
Problém rostoucích cen potravin je tím horší, čím je stát chudší. „Hlavní problém je to pro země třetího světa, kde tvoří potraviny velký podíl spotřebitelského koše. Demonstrace proti zdražování potravin v Egyptě, Brazílii nebo Mexiku už stály i lidské životy,“ upozornil Mach. Regulace podle něj ale není řešením, protože vede jen ke vzniku černého trhu.
Přesto některé státy jako Indie, Thajsko a Vietnam začaly omezovat export domácí produkce rýže. „Vliv omezování exportu zatím není značný, netýká se to všech komodit. Do budoucna to ale může vést k dalšímu růstu cen,“ předpověděl analytik Sobíšek.
Petr Mach proto doporučil strategii pro odbory, které chtějí proti vysokým cenám bojovat vyššími požadavky na růst mezd. „Jediné, co můžu doporučit odborovým předákům, pokud jsou zároveň zákonodárci, tak aby nepodporovali přimíchávání biopaliv,“ narážel zřejmě na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha, který je zároveň senátorem za ČSSD. „Pokud budou mzdové nároky přehnané, společnosti propustí část zaměstnanců, a výdaje na ně tak zůstanou zachovány,“ upozornil Mach.
Koruna nám pomáhá
Česku pomáhá zbržďovat růst inflace posilující koruna. „Koruna pomohla za poslední rok snížit inflaci zhruba o 2 procentní body,“ tvrdí viceguvernér ČNB Singer. „Země, které mají vyšší inflaci než my, jsou slabší státy než Česko a mají zafixovaný kurz k euru nebo ho už přijali (Slovinsko),“ uvedl situaci na příkladu Mach.
Silná koruna na druhou stranu znevýhodňuje české exportéry na světových trzích. Podle ČSÚ se jim ale zatím bojovat se silnou korunou daří. Zboží se v únoru vyvezlo o 14,3 miliardy korun více, než jsme ho přivezli z ciziny. Meziročně je to o 1,4 miliardy více. „Rozhodujícím exportérům se podařilo v loňském roce zajistit s dobrým kurzem koruny. Bolestivé období je tak teprve před nimi. Na lámání chleba dojde v druhém pololetí roku,“ vysvětluje si dosavadní dobrou kondici zahraničního obchodu analytik Sobíšek.
Podle analytika LI Vořechovského bude navíc koruna dále posilovat. „Koruna bude posilovat zejména k dolaru. Nejspíše se dočkáme proražení 15korunové hranice. Nedokážu si představit nic, co by to mohlo zvrátit,“ dodal.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].