0:00
0:00
Externí hlasy17. 4. 20143 minuty

Bonboniéra od ROH versus flastr pro mukla

Proč byl šéfem ÚSTR zvolen Zdeněk Hazdra

Nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra je pozoruhodný snad jedinou věcí: jeho neoblíbenost je taková, že se na ní shodnou i rozvášněné klaky zaměstnanců této instituce. Proč Rada ÚSTR vsadila na kandidáta, který se těší tak mizernému respektu? Právě proto, aby osamělý nešťastník v čele ústavu zůstával zcela závislý na rozmarech šestice radních. 

Zvolením Hazdry, bývalého dočasného ředitele, se dovršilo dlouhé úsilí ČSSD o ovládnutí instituce, jejímuž vzniku se zuby nehty bránila. Dokonce až u Ústavního soudu. I když neuspěla s ústavní stížností, dál brojila proti ústavu s iracionální urputností. A tak teď, kdy sociální demokraté ovládli pomocí levicového Senátu radu a ta zvolila ředitele, který jim už jednou dobře posloužil, mají cestu k likvidaci nenáviděného ústavu volnou.

↓ INZERCE

Kam až na ní dospějí, není úplně jasné. Že jim však nejde o konsolidaci ústavu, ukázali i tím, že rada hned v prvním kole vyřadila švýcarského historika Adriana Portmanna. Ten totiž jako jediný přišel s konceptem, který vzbuzoval naději na smíření a uklidnění situace v ÚSTR. A to při zachování hlavního důrazu na zkoumání činnosti bezpečnostních složek a různých forem perzekuce, jak to ukládá zákon.

Hazdra naproti tomu nabídl program fundamentálního přesměrování činnosti ÚSTR. Klade důraz na vzdělávací programy, orální historii nebo oblíbenou disciplínu Michala Uhla a dalších levicových členů rady – zkoumání dějin každodennosti. Což podle nich znamená, že ústav by se měl více zaměřit na sociální jistoty občanů za komunismu; na to, jak fungovala autobusová doprava, odborářské dovolené a podobně.

Proti tomu vcelku nelze nic namítat. Ovšem za předpokladu, že ÚSTR nepoleví, naopak urychlí převádění kilometrů dokumentů StB a komunistické strany a jejich zpřístupnění na internet. Což má hlubokou logiku. Autobusem jezdil za komunismu každý a o úrovni dopravy si dokážeme udělat obrázek i bez badatelů z ÚSTR. Za to archivy Státní bezpečnosti halila přísná tajemství. Tím spíš je důležité, aby kdokoliv mohl zkoumat, jaké mechanismy nás v totalitě ovládaly, jakými metodami StB destruovala lidskou mysl.

Pro sociální demokraty je ale jednoduchý a otevřený přístup ke svazkům Státní bezpečnosti noční můrou. Praxe, že kdokoliv si může kliknutím zjistit, zda ten či onen volební kandidát nebo uchazeč o vysokou státní funkci nebyl agentem, jim leží v žaludku. A nestravitelnou se stala v okamžiku, kdy to vypadalo, že budou vládnout za podpory komunistů a Filipovy lidi bude nutné uplácet vlivnými posty. Tenhle scénář se nenaplnil, přesto neutuchá touha Lidového domu získat svazky pod kontrolu.

A Hazdra jim vychází vstříc plánem na přesun digitalizace z ÚSTR do přidruženého Archívu bezpečnostních složek. Což by mohlo vést k podstatnému zpomalení, možná i zastavení digitalizace. Ale také k znesnadnění přístupu k svazkům StB, jež by byly podřízeny přísnějším zákonům o archiváliích.

Hazdrovo zvolení je dalším kolem boje o ovládnutí minulosti. Boje, v němž začínají prohrávat zastánci otevřených přístupů a vykládání komunismu jako diktatury a civilizační pohromy. A nějak se nechce věřit, že by je posílily čerstvé parlamentní síly - Babišovo ANO a Okamurův Úsvit. Vítejte v světě nostalgií, kde bonboniéra od ROH přebije flastr pro mukla.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].