0:00
0:00
Diskuse5. 1. 20094 minuty

Internetový server nyx se snaží o kultivaci zdejších diskusních fór.

Astronaut

Kultovní server nyx otevírá brány

Před několika hodinami začal rok 2009 a na diskusním serveru nyx zuří lítý boj mezi levičáky a pravičáky. Vše začalo rozdílnými pohledy Johnyho Devila a Skyneta23 na přítomnost amerického radaru v Česku, pak se pozornost přesunula k živému konfliktu Izrael versus Palestina a po šesti hodinách pokračuje sporem o to „kdo je tady okupant? Izrael, USA, či EU?“. Diskuse s názvem „americký radar v Česku“ je označena jako „volná“, takže se nikdo nemusí bát, že bude pro odbíhání od tématu jejím správcem vyhoštěn. A zvlášť návštěvník Fester, jenž se permanentně vyznává ze svého odporu k homosexuálům a Evropské unii, si tuto svobodu náležitě užívá.

↓ INZERCE

Přesto je i tato diskuse na nyxu kultivovanější než většina toho, co lze dnes najít na jiných zdejších diskusních serverech. A to v době, kdy sílí požadavek vyřadit z české debatní džungle na webu alespoň ty nejtemnější nadávky a nenávist, má svou inspirační cenu. Na nyxu se hromadně používanými zbraněmi staly místo urážek videa z YouTube, odkazy na zahraniční i české články a historické dokumenty, které diskutující vkládají přímo pod své příspěvky. A to i ve volných diskusích, jako je ta o radaru, kde správce vše nechává na uživatelích. Dá se totiž říct, že zakladatel serveru Nyx alias student pražské filozofické fakulty Marek Janda si „své“ uživatele vychoval. Navíc si nyx ve svém vývoji přibírá i další nečekané funkce – první pokusy uživatelů o internetovou žurnalistiku na vlastní pěst.

Něco jako libimseti.cz

Ještě před pěti lety byl nyx se svými pěti tisíci uživateli spíše komorní záležitostí, o které se vědělo především v Praze. Každý nový zájemce o členství musel sepsat krátký motivační text „můj přínos nyxu“, na jehož základě rozhodlo pět administrátorů a zakladatel Janda o jeho přijetí. Ne všichni sítem prošli a mnozí to z principiálního odporu proti takovému „kádrování“ ani nezkusili. Na serveru Mageo dokonce vznikl Antinyx klub, kde se nešetřilo obviněními z elitářství, sektářství, arogance či porušování svobody slova. Vyvolení uživatelé byli i přes tvrdá pravidla (žádné reklamy, vulgárnosti ani příspěvky mimo téma) nadmíru spokojeni – vysoká úroveň diskusí, kultivovanost a technická vybavenost serveru na českém internetu nevídaná. Spokojenost „vyvolených“ šla tak daleko, že pro technické zdokonalení nyxu neváhali sáhnout do vlastních kapes a na stroj Agape pro zdokonalení přenosu informací v anonymní sbírce vybrali 70 000 korun.

Místo urážek tu používají videa z YouTube.Podle Marka Jandy alias Nyxe to byl však neudržitelný stav. „Ze začátku jsem žádosti vyřizoval osobně po mailu nebo mi lidi posílali pohledy. Prostě mě zajímalo, jací lidé se budou chtít zaregistrovat,“ říká Janda. „A i když mi později začali pomáhat administrátoři, časově se to nedalo zvládat,“ přiznává.

Z čistě praktických důvodů tedy nyx přešel na systém pozvánek, kdy každý uživatel obdrží ročně minimálně čtyři, které rozdá mezi své přátele. A ti už se na nyx dostanou přes číselné heslo.

Díky větší otevřenosti má dnes nyx přes 30 000 registrovaných účtů, z čehož je denně on-line až 8000 lidí. I financování je systematičtěji vyřešeno, zájemce si za pět set korun může připlatit prémiovou verzi serveru, odměnou se mu dostane větší paměti a více pozvánek pro známé. Ne všichni uživatelé jsou ale novým systémem okouzleni. „Nějak mi nedochází, proč platit za přístup na server, kterej kdysi býval supr, ale dneska je to spíš klon libimseti plnej dementů,“ píše uživatel Akita a vzpomíná na staré časy, kdy úroveň diskusí byla prý nesrovnatelná a registrovaným nedělalo problém se na nyx „jen tak“ složit. V jednom má uživatel Akita pravdu: s navýšením uživatelů se na nyxu objevila i méně vznešená a mainstreamovější témata jako pokecy o luxusních parfémech, životním stylu či botách (více v článku Kateřiny Čopjakové - Kdo že je tu dementní sektář?).


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.