Zatraceně velkou raketu pro Mars otestujeme už příští rok, slibuje Musk
Americký podnikatel Elon Musk slibuje příští rok udělat další krok k dobytí Marsu - což je sen, kvůli kterému si založil „kosmickou“ firmu a začal vyrábět vlastní rakety. A tu největší, která by na rozdíl od dosavadních měla na Mars skutečně doletět, slibuje Musk otestovat už příští rok. „Myslím, že budeme schopni uskutečnit krátké lety někdy v prvním pololetí,“ prohlásil v neděli na konferenci SXSW v Texasu.
Podle reportérů BBC Musk v této souvislosti poznamenal, že je žádoucí dostat se na Mars dřív, než vypukne další světová válka a jaderný konflikt. V projevu nepadla předpověď, kdy a proč by k válce mělo dojít, spíš jen varování, že tuto temnou vizi nelze jen tak vyhnat z hlavy. Podle Muska je „nepravděpodobné“, že by už nikdy k žádné světové válce nedošlo, protože tak to prý na Zemi chodí.
Ani nová raketa s pracovním názvem BFR - zkratka se interpretuje různě, nejčastěji jako Big Fucking Rocket – nicméně nepoletí příští rok rovnou k Marsu. Oněmi „krátkými lety nahoru a dolů“ Musk myslí patrně test, zda se raketa odlepí od země, a zda poté, jak je u Muskových raket zvykem, zase bezpečně dosedne na zem. „Podobně se trénovalo i s předchozími raketami – při prvních testech vyletěly třeba jen metr a půl vysoko,“ uvádí publicista Tomáš Přibyl, který počínání Muskovy firmy SpaceX podrobně sleduje.
Je navíc otázkou, jestli ke zkušebním startům skutečně dojde už za rok. Sám Musk v Texasu přiznal, že s termíny často přehání a že se je velmi často nedaří dodržet. Na druhou stranu dříve nebo později svoje vize skutečně plní, ať už šlo o průlom ve výrobě elektromobilů s populární značkou Tesla, o výstavbu největší továrny na světě (na baterie) nebo nejnověji o vystřelení jedné červené Tesly do vesmíru. K tomu došlo před měsícem s pomocí rakety Falcon Heavy, která coby nejsilnější raketa současnosti má být předstupněm BFR. (O startu Falcon Heavy jsme psali zde).
Let na Mars se má podle dřívějších slibů uskutečnit kolem roku 2022. Plán je takový, že BFR vynese na oběžnou dráhu Země druhý stupeň rakety tvořící zároveň kosmickou loď, další rakety pro ni dopraví na orbit palivo - a po jeho přečerpání druhý stupeň odstartuje z oběžné dráhy směrem k Marsu. Tam by měl přistát, z místní atmosféry si vyrobit palivo pro zpáteční cestu - a díky menší gravitaci na Marsu zvládnout cestu zpět na jeden zátah.
Novinka BFR je v tom, že půjde o nejsilnější raketu všech dob, která by měla být schopna vynést do vesmíru a na Mars mnohem větší objemy nákladu, než je dosud běžné. Kromě letu na Mars Musk slibuje využít svých raket také k rychlým „orbitálním skokům“ po Zemi. Let odkudkoli kamkoli by neměl zabrat víc než hodinu, třeba z Londýna do New Yorku by to mělo jít zvládnout za třicet minut.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Soukromý kapitál je skutečným tahounem kosmonautiky
https://www.youtube.com/watch?v=5TMnH4foxM0
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].