0:00
0:00
Denní menu17. 9. 20183 minuty

Už za sedm let odvedou stroje víc práce než lidé

Ilustrační foto
Autor: Universal Robots

Velkou většinu práce pořád ještě dělají lidé, ale tak to bude už jen pár let. Přesně řečeno sedm – aspoň pokud máme věřit nové studii The future of jobs, kterou v pondělí vydalo Světové ekonomické fórum, respektovaná ekonomická instituce stojící mimo jiné za pořádáním každoročního summitu v Davosu.

Sečtou-li se všechny pracovní hodiny, které vedou k ekonomickému výkonu dnešního světa, na lidské bytosti jich připadá 71 procent. Do roku 2025 má však podíl lidské práce na globální produkci klesnout na 48 procent, zbylých 52 procent obstarají stroje.

↓ INZERCE

Kvůli tomu má už během příštích pěti let zmizet 75 milionů pracovních míst. Část úplně zanikne, část převezmou stroje. Pro některé profese jde o varovnou zprávu, ale celá předpověď tak drastická není. Oproti 75 milionům zaniklých míst má vzniknout 133 milionů nových -  problém je jen v tom, že na ně lidé budou potřebovat jinou kvalifikaci.

S tímto shrnutím uvedl studii německý týdeník Spiegel, který na studii upozornil jako první poté, co jeho reportéři dostali možnost si ji přednostně prostudovat. V Německu se podle nich čekají velké změny: 85 procent tamějších firem plánuje do pěti let činnost automatizovat, skoro stejný počet jich zároveň chce najímat nové, kvalifikovanější zaměstnance.

Víc lidí bude potřeba v profesích, jako je zpracování a analýza dat (posbíraných stroji a automatickými algoritmy), věda, vývoj softwaru nebo sociální média. O práci se nemusí bát ani ti, kdo se živí znalostí mezilidských vztahů, jako jsou manažeři prodeje nebo experti na marketing.

V ohrožení jsou kancelářské práce, řadoví účetní nebo mnozí dělníci v průmyslu, což je mimochodem i jedním z důvodů, proč je toto téma velmi aktuální pro českou ekonomiku, postavenou do značné míry na levné zakázkové práci pro německý průmysl. Podle loňské studie McKinsey Global Institute je Česko nástupem automatizace dokonce ohroženo nejvíc ze všech evropských zemí.

Nová studie Světového ekonomického fóra stojí na rozsáhlém dotazníku mezi velkými zaměstnavateli. Autoři šetření se dotazovali personalistů z více než 300 společností po celém světě, za nimiž je více než 15 milionů pracovních míst. Česko je analyzováno jen v rámci souhrnné kapitoly o východní Evropě, kde je podle respondentů na kratší či delší rekvalifikaci zralá polovina pracovních míst.

Při vzniku nebo zániku pracovních míst bude hrát hlavní roli dostatek talentů, a ne už nízké mzdové náklady, jak tomu je v řadě firem doposud. Důležité budou přitom změny v automobilovém průmyslu, do kterého automatizace výrazně zasáhne - a který je pro země jako Česko nebo Slovensko klíčový.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].