0:00
0:00
Denní menu9. 8. 20173 minuty

Severní Korea oznámila, že zvažuje útok na americkou základnu na Guamu

Po úspěšném testu
Autor: REUTERS

Mezinárodnímu zpravodajství ve středu vévodí další z řady znepokojivých zpráv ze Severní Koreje. Tentokrát oficiální severokorejská tisková agentura informuje o záměru komunistického režimu zaútočit balistickými raketami na americkou základnu sídlící na ostrově Guam.

Hrozba je to symbolická. Guam je malý, ale strategicky velmi významný kus vulkanické pevniny mezi Havají a Filipínami, kde mají Američané jednu z nejklíčověji položených vojenských základen, což se v minulosti ukázalo třeba během druhé světové války. Právě odtud létají americké strategické bombardéry na demonstrativní přelety nad korejským poloostrovem. Na leteckých a námořních základnách na ostrově je nyní kolem 6000 amerických vojáků. A jejich počty stále rostou s tím, jak se Spojené státy pokouší posílit svůj vliv v Tichém oceánu s ohledem na rostoucí dosah Číny a jaderný program Severní Koreje.

↓ INZERCE

Situace vypadá velmi vážně, nicméně jak upozorňuje britská BBC, rétorika Pchjongjangu se vždy v srpnu výrazně vyostřuje, protože právě na druhou polovinu léta bývá pravidelně naplánované společné cvičení americké a jihokorejské armády. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson navíc (a mimochodem právě na Guamu) prohlásil, že nic podobného bezprostředně nehrozí.

To však nic nemění na tom, že situace okolo Severní Koreje se očividně hrotí. Severokorejský lídr Kim Čong-un prohlašuje, že je již schopen zasáhnout kterékoliv místo na území Spojených států a americké tajné služby mu pomalu začínají dávat za pravdu. Rozvíjející se raketový program komunistického režimu je tak zatím nejvážnějším zahraničně politickým problémem, která řeší Trumpova vláda.

Verbální agrese ze severokorejské strany je ostřejší než obvykle. A stejně tvrdá slova padají na americké straně z úst Donalda Trumpa. Deník The New York Times píše, že Trump používá „mrazivý jazyk“, který vyvolává vzpomínku na nukleární hrozby minulosti. Prezident pohrozil i odplatou „ohněm a běsem“ - pokud by Severokorejci ohrozili americké občany.

Kritiku, která se na něj snesla za příliš výhružný tón, odrážel Tillerson vysvětlením, že Kim „diplomatické řeči nerozumí“ a že prezident cítil nutnost dát mu najevo, že Američané jsou „připraveni bránit sebe i své spojence“.  Trump kritizuje i Čínu, že se nechce do věci vložit, mluví se i o tom že, by USA měly napomoci vojenskému puči v KLDR.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].