0:00
0:00
Denní menu21. 12. 20162 minuty

Šéf CSU po berlínském útoku kancléřce Merkel znovu vyhlásil válku

Horst Seehofer
Autor: REUTERS

Německý týdeník Der Spiegel se zamýšlí nad tím, jak ovlivní německou politiku útok v Berlíně, během něhož zatím neznámý útočník najel kamionem do lidí nakupujících na vánočních trzích, dvanáct jich zabil a další desítky zranil. A zejména, co to bude znamenat pro kancléřku Angelu Merkel.

Zemi čekají příští rok na podzim volby – kromě francouzských prezidentských voleb volby nejdůležitější hlasování roku 2017. A Spiegel píše, že kancléřku čekají velmi obtížné časy. Ať už se potvrdí, že za útokem stál migrant či že byl napojený na islamisty, kancléřka bude muset pracovat s protiuprchlickými náladami. Mimochodem ani jedno zatím potvrzené není: podezřelého Pákistánce policie propustila a k útoku se sice přihlásil Islámský stát, ale neprůkazně.

↓ INZERCE

Kancléřčina prosba, aby nebyli za útok trestáni lidé, kteří „skutečně potřebují naši ochranu a dělají maximum pro to, aby se integrovali“, nesměřovala jen k občanům, ale také k ostatním německým politikům - zejména z konzervativních řad, a mezi nimi zejména k bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi ze sesterské CSU.

Seehoferovu reakci na berlínský útok lze podle Spiegelu chápat jako „další vyhlášení války kancléřce“. Konzervativní politik svoji politickou spojenkyni za její přístup k uprchlické krizi měsíce veřejně a ostře kritizuje - a vede ho k tomu mimo jiné pragmatická obava z nástupu populistické Alternativy pro Německo (AfD), která by mohla lovit také mezi jeho (jejich) voliči.

Křehký vztah mezi CDU a CSU čeká zkouška počátkem února, kdy má bavorská sestra oficiálně podpořit plán Angely Merkel ucházet se počtvrté o kancléřské křeslo. Tyto plány, píše Spiegel, však mohou spadnout pod stůl - pokud se Seehofer rozhodne, že současná německá azylová politika není dostatečně přísná.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].