Berlínský vzkaz: Evropě hrozí nebezpečí, ale musí si zachovat chladnou hlavu
V Německu vjel do davu na vánočním trhu v centrální berlínské čtvrti Charlottenburg nákladní vůz
Sedmnáct. Když nedávno francouzský ministr vnitra vystoupil před evropskými poslanci, právě tuhle číslovku použil, když měl odpovědět na otázku, kolika teroristickým útokům Francie letos zabránila. Při posledním z nich mělo vyletět do vzduchu sídlo kontrarozvědky, policie, dětský zábavní park Disneyland a také explodovat bomba na bulváru Champs Elyseé. Ve Francii i v dalších zemích, odkud zamířily stovky radikálů bojovat do Sýrie, pracuje policie i tajné služby řadu měsíců na plné obrátky.
Nejinak je tomu v Německu, odkud odešlo 850 lidí a třetina se jich vrátila. Číslo je velké a útokům nelze zabránit. Zatím se se stoprocentní jistotou stále neví, zda do davu na vánočním trhu v berlínské čtvrti Charlottenburg v pondělí večer vjel nákladní vůz řízený teroristy. Na místě zůstalo podle nejnovějších zpráv dvanáct mrtvých a zhruba 50 zraněných, někteří z nich vážně. Berlínská policie nejprve hovořila o pravděpodobném teroristickém útoku, hodinu před půlnocí tato slova tlumila a nechtěla vyloučit ani nehodu. Podle poslední verze, o níž píše BBC, se ale opět přiklání k „pravděpodobně teroristickému útoku“. Francouzské noviny v této souvislosti píší, že kamion před vjezdem do davu akceleroval a měl vypnutá světla; to by připomínalo letní útok v Nice.
Vyšetřování činu vede nejvyšší státní zástupce, který se v Německu věnuje mimo jiné závažným teroristickým činům. V autě podle všeho seděli dva lidé. Spolujezdec byl podle policie Polák a byl nalezen mrtvý v kabině; zřejmě šlo o původního řidiče. Po muži, jenž vůz namířil do davu, policie pátrala v širším okolí. Posléze podezřelého zatkla, zatím však oficiálně nepotvrdila, že se jedná o hledanou osobu.
Ministr vnitra Thomas de Maiziére každopádně v úterý po poledni potvrdil, že se jednalo o teroristický útok. Uvedl, že pistole, kterou byl zastřelen spolujezdec v kabině, zatím nebyla nalezena. Zároveň potvrdil, že zadržený pochází z Pákistánu a nebyl v žádné databázi možných teroristů. Podezřelý je 23letý žadatel o azyl a do Německa přišel na Silvestra minulého roku; azyl zatím nedostal, podle německých médií byl už dříve obviněn ze sexuálních deliktů. Jasno o pachateli však stále není.
Server deníku Die Welt s odvoláním na své zdroje v bezpečnostních kruzích uvádí, že zadržený muž nebyl řidičem kamionu. Skutečný pachatel je po dle těchto zpráv stále na svobodě a ozbrojen. Ať už však byl původcem činu on či někdo jiný, již teď lze bohužel říci, že Evropa v dalších měsících bezpečná nebude. Islámský stát v posledních měsících přichází o své území, a proto mění strategii - podle Europolu se jeho pozornost přesouvá právě na starý kontinent. A mění se rovněž jeho taktika. Podle předpovědí bude přibývat atentátů páchaných ženami, jež jsou méně nápadné. Europol také odhaduje, že teroristé budou útočit auty naloženými bombami a budou se snažit o spektakulární čin.
S jistotou víme, že jejich cílem je šířit strach a prohloubit nedůvěru Evropanů vůči muslimům. Chtějí vyvolat co největší hrůzu a chaos - a z následného zmatku vyjít posílení. Taková byla už taktika Al-Káidy v Iráku, z níž IS vyrostl. Tady se po americké invazi cíleně snažila vyvolat co největší nenávist a nedůvěru mezi sunnity a šíity. Podobně je nyní v Evropě cílem vyvolat atmosféru, která dlouhodobě požene do náruče extremistů více a více mladých muslimů.
Ve stejnou chvíli přitvrzuje snaha Evropanů tomuto nebezpečí čelit. Probíhá čím dál víc soudů s verbíři, kteří Evropany a Evropanky radikalizují. Aktuálně běží procesy ve Finsku, Norsku i Německu. Británie nedávno významného verbíře poslala do vězení (více v exkluzivní reportáži Respektu). Přibývá také procesů s navrátilci ze syrského džihádu, nicméně evropské státy správný přístup stále teprve hledají.
Podle listopadové studie německých kriminalistů a tajných služeb pouze čtvrtina z 274 německých navrátilců ze Sýrie spolupracuje s úřady - a naopak zhruba polovina stále věří extremistické ideologii. Cílený boj proti IS a dalším islámským extremistům je nezbytný. Právě kvůli rozeštvávací taktice je však zároveň nejvyšším strategickým zájmem Evropanů, aby si zachovali chladnou hlavu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].