Pravicoví populisté AfD míří k volebnímu úspěchu. Vyšla jim sázka na uprchlíky
Alternativě pro Německo (AfD) se povedla kampaň a po nedělních volbách bude zřejmě slavit. Takovou prognózu aspoň naznačuje trend ve vývoji předvolebních průzkumů. Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Merkelové suverénně vedou, ovšem mírně v posledních dvou týdnech oslabili, sociální demokraté (SPD) stagnují a nacionalisté z AfD posilují. Momentálně jsou podle deníku FT favority v soutěži o to, kdo bude v Německu třetí nejsilnější stranou.
V průzkumech dosahují devíti až 12 procent, přičemž zkušenost ze zemských voleb posledních let praví, že AfD získá ještě více hlasů, než naznačují průzkumy. Mnoho konzervativních voličů nechce přiznat, že zamýšlí podpořit stranu, která má cejch extremistů.
AfD je mimořádně silná na sociálních sítí: na Facebooku ji podle deníku Financial Times sleduje 362 000 fanoušků, více než CDU a SPD dohromady. Podobným způsobem dominuje i na Twitteru. Na debatéry zabírají ostré slogany, kterými se straničtí lídři výrazně odlišují od zbylých, k imigraci vstřícných politických stran: například že “islám nepatří k Německu” nebo že se “Německo stalo bezpečným přístavem zločinců z celého světa.”
Alternativě pro Německo se zřejmě povedla sázka na dva velice rozdílné volební lídry: 38letou lesbickou konzultantku Alice Weidel a dvakrát staršího národně-konzervativního intelektuála ve tvídovém saku Alexandera Gaulanda. Oba přitahují pozornost médií. Velice dobře - a seriózně - zvládají hojně sledované televizní debaty ve veřejnoprávních médiích a procházejí jim četná porušení německých tabu.
Třeba když Gauland - bývalý člen konzervativní CDU v Hesensku - řekl, že Němci mohou být hrdí na úspěchy německých vojáků ve dvou světových válkách. Anebo když nedávno týdeník Die Zeit objevil, že Alice Weidel - ekonomická migrantka v sousedním Švýcarsku - načerno zaměstnávala syrskou žadatelku o azyl na úklid bytu.
Pokud by se AfD skutečně stala třetí nejsilnější stranou, byla by v případě pokračování vlády velké koalice lídrem opozice v Bundestagu. To by ji automaticky opravňovalo k předsednictví vlivného rozpočtového výboru a k řízení parlamentní rozpravy o novém rozpočtu. Alexander Gauland též slibuje zřízení vyšetřovací komise, která by prozkoumala zákonnost uprchlické politiky Angely Merkel.
Deník FT v jiném textu přinesl šest grafů, které vzestup Alternativy pro Německo názorně ukazují. Následující graf ukazuje, že AfD ze 69 procent volí muži - žádná jiná strana není tak “mužská”. AfD je též silná především na východě Německa, není to však strana “naštvaných starých” - kromě Zelených mají ostatní parlamentní strany dle průzkumů v průměru starší voliče. Voliči AfD v průměru pobírají spíše nižší mzdy, AfD má nicméně silnou základnu ve všech příjmových skupinách, i mezi velmi bohatými někdejšími voliči CDU či FDP.
Tento graf pak ukazuje, kterým stranám AfD přebrala voliče při posledních zemských volbách. Za pozornost stojí, že k ní přešlo na východě Německa mnoho někdejších příznivců postkomunistické Die Linke - už ji zjevně vnímali jako součást “systému” a nelíbil se jim k imigraci a uprchlíkům mimořádně vstřícný postoj stranických špiček Levice.
Předchozí díly předvolebního seriálu:
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].