Zdá se to neuvěřitelné, ale ještě v roce 2018 bylo někde legální a běžné nutit ženy, aby během menstruace opouštěly svá obydlí a na dny periody odcházely do speciálních „chatrčí“. Bylo tomu tak donedávna i v Nepálu - navzdory faktu, že tuto prastarou praxi již v roce 2005 zakázal tamní Ústavní soud. Až smrt dvou teenagerek, které zemřely během posledního roku v důsledku dodržování archaického zvyku, donutil nepálské úřady ke striktnějšímu postoji.
Devatenáctiletá dívka zemřela letos v létě poté, co ji v chatrči uštknul had, a patnáctileté děvče se loni v prosinci udusilo, když se v chatrné boudě pokoušelo zahřát u ohně. Podle nově schváleného zákona hrozí osobě, která by nutila ženu odejít z domu během menstruace až tři měsíce vězení nebo pokuta ve výši tří tisíc nepálských rupií (zhruba 600 korun).
Jak píše deník The Guardian, zároveň začaly platit zákony přísněji trestající útoky kyselinou nebo upravují legální mantinely pro požadování věna. Zákon proti chhaupadi (slovo značící osobu, která je nečistá) ovšem začne platit až za rok - poté, co úřady lidem změnu představí.
Ženy přebývají v menstruačních chatrčích často v žalostných podmínkách - dostávají méně jídla, vedle hladu trpí také zimou a hrozí jim útok zvěře či znásilnění. V některých vesnicích jsou za „znečištěné“ považovány také ženy po porodu a jsou rovněž vykazovány pryč z domu, často i společně s novorozenci.
Jak dodává list The New York Times, není jasné, zda nový zákon skutečně vykoření po staletí dodržovanou tradici, jež v myslích lidí chrání celou komunitu a její čistotu. Změnu by nicméně mohl podpořit fakt, že proti zvyku coby „zpátečnickému“ veřejně vystupují i někteří nepálští muži.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].