Po slávě přichází tlak. Youtuberské hvězdy čím dál častěji hlásí vyhoření
Ten vzorec většinou vypadá zhruba takhle: náctiletý chlapec nebo dívka začne na server YouTube nahrávat videa, v nichž vystupuje jako hlavní hrdina. Nezáleží příliš na tom, čeho se videa týkají: puberťačka může před kamerou předvádět, jak se správně nalíčit, uhrovitý hráč počítačových her zase vtipně glosovat, jak zabíjí příšery v nejnovější střílečce. Videa mají úspěch, sledují je nejdříve desítky, pak tisíce lidí. Mladí autoři překvapeně zjišťují, že si díky příjmům z reklamy vydělají dost peněz, současně se z nich přes noc stávají internetové celebrity – a tohle všechno se přitom odehrává ve věku, kdy ještě nedokončili střední školu.
Pro mnoho teenagerů je popisovaný vzorec životním snem: dělají to, co je baví, a ještě jsou za to placení. V poslední době ale přibývá svědectví, která tuhle nekomplikovanou pohádku zpochybňují. Stále více úspěšných youtuberů věší hvězdnou kariéru na hřebík nebo si od ní aspoň dávají delší pauzu. Zjišťují totiž, že práce youtubera má jednu nevýhodu – nejde s ní přestat. Pro udržení diváků je potřeba nahrávat stále nová videa. Neustálý tlak na vytváření nového obsahu pak způsobuje u mladých internetových celebrit vnitřní vyhoření. Tento trend nyní popisují takřka všechna velká média – a příběhy několika z nich přináší i švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung.
Syn kosovských přistěhovalců do Švýcarska Bendrit Bajra na internetu prorazil s klipy, ve kterých si dělal legraci z toho, jaký přízvuk mají v němčině Švýcaři a jaký přistěhovalci. Z 19letého Bajry, který se učil na prodejce autodílů, byl rázem slavný komik, kterého na Facebooku sledovalo 200 tisíc lidí, na Instagramu 60 tisíc. Bajra nahrával jedno parodické video za druhým – ale pak proud klipů náhle přestal. Po tříleté pauze se Bajra letos na jaře objevuje v televizi a veřejně popisuje, jak se ze své popularity zhroutil. „Měl jsem příznaky vyhoření,“ vysvětlil dlouhou odmlku nyní 22letý Bajra.
Něco velmi podobného prožila letos v létě 19letá Kanaďanka Elle Mills, úspěšná youtuberka, jejíž kanál sleduje 1,4 milionu lidí. Ve videu pojmenovaném “Vyhoření v 19“ dívka popisuje, jak už nemůže dál. Vypráví, jak se stala slavnou: neustále postovala nová videa, až měla statisíce fanoušků, dělali s ní rozhovory novináři, na její videa odkazovali nejslavnější youtubeři.
„Takový život jsem si vždycky přála. Tak proč jsem tak zatraceně nešťastná?“ křičí Mills do kamery ve svém bilancujícím videu z letošního května. Na konci příspěvku fanouškům oznamuje, že tenhle příspěvek nebude mít happy end. Následně se se všemi loučí, protože potřebuje pauzu. Už nechce být osamělá a pod neustálým tlakem, kdy musí produkovat stále nová a nová videa.
Jak připomíná server NZZ, letos na jaře a v létě se s přiznáními vyhořelých youtuberů roztrhl pytel. Dalším autorem, který promluvil o temných stránkách práce snů, byl německý mladík vystupující pod přezdívkou NebelNiek, což pozpátku znamená „žádný život“. Na videu z letošního června mluví o tom, proč byl dva roky mimo provoz. Vzpomíná, jak se jednoho dne probudil, bolelo ho celé tělo, cítil vnitřní prázdnotu a nechuť dělat cokoli.
Bylo mu 17 let a každý den nahrával dvě nová videa, v nichž komentoval počítačové hry. Jejich hraním trávil někdy i 20 hodin denně. Přestal se vídat s přáteli, špatně jedl, málo spal. Vše podřizoval tomu, aby udržel nárůst fanoušků, kterých prý přibývalo až 10 tisíc za den. „Svoje tělo i duši jsem přepínal tak, že jsem kvůli YouTube úplně vyhořel,“ přiznává se na videu.
K vlně přiznání vyhořelých youtuberů se pak přidal i ten nejslavnější – Felix Kjellberg alias PewDiePie. Globální superstar ze Švédska, jehož kanál sleduje 66 milionů lidí a v nejlepších časech si vydělával 15 milionů dolarů za rok. Letos v červenci natočil video, ve kterém mladé a začínající autory varuje, že youtubering má svá úskalí. „Stejně rychle jako nahoru můžeš taky spadnout dolů. Na YouTube jde jenom o množství příspěvků. Brzy zjistíš, že nejde dát si pauzu.“
Neustálý tlak na tvorbu nových videí, který popisuje Kjellberg, zkoumala vědkyně z London School of Economics Zoe Glatt. Za tímto tlakem není jen touha po stále větší slávě u mladých tvůrců, ale také algoritmus samotného YouTube. „Algoritmus upřednostňuje kanály, na kterých pravidelně přibývají nové příspěvky,“ řekla deníku Guardian. Tvůrce videí to vede k tomu, že se místo kvality soustředí na množství.
Fenoménem se zabývala také Katherine Lo z univerzity v kalifornském Irvine. Vyhoření podle ní nezpůsobuje jenom tlak na tvorbu stále nových příspěvků, ale také neustálá komunikace s fanoušky a diváky na sociálních sítích, kterými si youtubeři udržují pozornost publika. „Tahle část práce je neviditelná, ale velmi vyčerpávající a stresující,“ míní Lo. Výzkumnice sestavila seznam faktorů, které ohrožují psychický stav tvůrců na internetu. Na seznamu je stres při čtení komentářů, finanční nejistota, snaha získat si další profesionální youtubery, jejichž podpora ve formě doporučení je k úspěchu klíčová.
Kam až může zoufalství stav youtubery zavést, ukazuje tragický případ z letošního dubna. V centrále firmy YouTube v kalifornském San Brunu vyšla na terasu 38letá youtuberka. Vytáhla pistoli a začala střílet po kolemjdoucích, tři z nich zasáhla a zranila, pak pistoli obrátila proti sobě. Jejímu zoufalému činu předcházelo video, ve kterém si stěžovala, že algoritmus YouTube ignoruje její příspěvky: „Všechny mé kanály na YouTube jsou filtrovány. Takhle nedostanu žádné kliky.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].