NYT: Strašný Corbyn je lepší než nadutá Theresa May podkuřující Trumpovi
A zde“milostný dopis” Jeremy Corbynovi z klávesnice oblíbeného komentátora The New York Times Rogera Cohena. Trochu nečekaný, protože Cohen - jak sám píše - není zrovna fanouškem radikální levice. “Nesnáším Corbynův antiamerikanismus, jeho dlouhý flirt s Hamásem, bezradný marxismus a antisionismus lidí okolo něj, jeho nadávání na NATO a jeho nerealizovatelné rozpočtové návrhy. Patří k té strašné levici z dob studené války, která si doopravdy myslela, že sovětská Moskva možná není tak hrozná jako Washington,” píše. A přesto ho Corbynův vzestup v posledních týdnech zjevně potěšil - minimálně jako trest té strašné britské konzervativní straně z dob Brexitu.
Theresa May tedy Cohenovi do oka příliš nepadla. “Trumpovi podkuřující, nadutá a názorové přemety předvádějící, nikým nezvolená žena uhnízděná v Downing Street,“ popisuje komentátor premiérku. “Zajistí si podporu pro tvrdý Brexit, a pak protáhne celou zemi králičí norou do své Malé Anglie,“ prská.
Co mu vadí? To, v co se proměňuje Británie po odchodu z EU. Jak se May s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem lísají k Donaldu Trumpovi, “jenž se rýmuje s lidskou důstojností je zhruba stejně jako skleníkové plyny s čistým ovzduším”. Británie se teď podle autora musí podobným lidem vtírat, aby nahradila ekonomické vztahy s Evropou něčím jiným: “Ze všech obscénních spektáklů, které musel člověk v posledních měsících sledovat, byly nejhorší chvíle, když spolu Spojené státy a Británie soupeřily o přízeň prohnilých despotů. Do háje s Evropskou unií, vždy nám přece zůstane Recep Erdogan a Si Ťin-pching! Tak hluboko jsme klesli.“
Cohen tvrdí, že znechucení si muselo najít ventil a že Theresa May si říká o povolení k tvrdému Brexitu právě ve chvíli, kdy Britům začíná docházet, co vlastně provedli. Corbyn navíc jede překvapivě dobrou a bezchybnou kampaň. Ano, je to populistická kampaň, ale zdá se, že ho začíná rozdýchávat i Cohen: “Přese všechno by Corbyn nehrál ostudné protrumpovské divadlo. Nesnížil by se k pokleslým protiimigračním projevům konzervativců. Po teroristických útocích neprohlásil, že spolu budeme muset vézt obtížné rozhovory (jako Theresa May), ale že si budeme muset promluvit se Saúdskou Arábií. Haleluja! Jako premiér by se zabýval nerovností. Hledal by co nejměkčí Brexit, aby vztahy mezi Británií a EU zůstaly co nejtěsnější.“
To už zní skoro jako nabídka sňatku. Z textu není úplně jasné, jestli by Cohen Corbyna volil, několikrát ostatně připomíná, že je stále krajně nepravděpodobné, že by ona „žena uhnízděná v Downing Street“ své sídlo musela opustit. Ale stát se může cokoliv. Některé poslední průzkumy naznačují, že konzervativci sice vyhrají, avšak nezískají potřebnou většinu. Podle znechuceného Cohena by byl “málokterý trest tolik zasloužený”.
Přečtěte si více k tématu
Respekt 23/2017: Nebát se mluvit s voliči
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].