0:00
0:00
Denní menu7. 10. 20162 minuty

Nobelovu cenu míru dostal překvapivě kolumbijský prezident

Nobelovu cenu míru dostal tento pátek kolumbijský prezident Juan Manuel Santos. Je to tedy Nobelova cenu míru za dohodu, kterou lidé nechtějí - jak ukázalo kolumbijské referendum, jež podmínky míru (byť jen velmi těsně) odmítlo, takže čtyřleté vyjednávání tak zdánlivě přišlo vniveč.

Tímhle “zdánlivě” se také výbor, který cenu uděluje, hájí. A má před čím. Někteří to považují za chybu a směšný omyl. Někteří jsou konsternováni. Někteří Kolumbijci jsou naštvaní, protože vedlejším produktem referendového “ne” bylo podle nich to, že jimi neoblíbený prezident se ceny nedočká. A pak jsou tu i hlasy, že volba je urážkou kolumbijského lidu a tamní demokracie.

↓ INZERCE

Proč jste raději cenu nedali Bílým helmám z Aleppa, které denně vytahují lidi z trosek po náletech ruského a Asadova letectva, ptají se všichni jednohlasně. Na druhou otázku výbor vcelku pochopitelně neodpovídá. Ale své rozhodnutí brání. Jistě, Santos s rebely vyjednal dohodu, ale byla to dohoda mírová. Lidé odmítli podmínky, za nichž má být podepsaná. Rozhodně však neodmítli mír samotný, k němuž má teď země nejblíž za posledních padesát let, po které občanská válka v zemi trvá.

Oceněný Santos před hlasováním zčásti sebevědomě, zčásti neprozřetelně a zčásti takticky prohlašoval, že nemá náhradní plán k uzavřené dohodě. Což byla dost možná pravda. Ale cenu vyjednávání stvrzuje to, že obě strany se teď sice drbou na hlavě, ovšem také se dušují, že se nechystají vrátit zpátky k válčení; aspoň tedy zatím.

A i když to nobelovský výbor nikdy neřekne, svou volbou vyjadřuje i úctu lidem, kteří jsou konfliktem zasažení. Ve válečných oblastech vláda, rebelové a jejich dohoda referendum s převahou vyhráli. Na stranu “ne” jej převážily hlasy voličů z mírových území.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].