I pochmurná doba přináší šťastné zprávy. Brigádníci Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Světové banky obešli 51 tisíc domácností ve 34 zemích. Mluvili s lidmi od portugalského Lisabonu po kyrgyzský Biškek a zkoumali, jak jsou šťastní.
Došli k tomu, že obyvatelé postkomunistických zemí v pocitu štěstí či spokojenosti po 25 letech kapitalismu více méně dohnaly Západ. Může za to do velké míry růst příjmů a pokles chudoby v zemích bývalého východního bloku - ale také pokles štěstí na Západě. Mezi Východem a Západem došlo ke konvergenci v pocitu štěstí, píše EBRD „poeticky“.
Průzkum ale třeba také zjistil, že lidé narození na přelomu komunismu a kapitalismu v 90. letech jsou v průměru o jeden centimetr nižší než ti narození před nimi nebo po nich. Výskyt tohoto fenoménu je přitom nejčastěji spojován s obdobím války. „Centimetr je hodně. Je to efekt, který ukazuje bolest konfliktu,“ komentoval pro Financial Times zjištění Sergei Guriev z EBRD. Protože jsou však šťastnější, nebo ta bolest snad příliš velká.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].