0:00
0:00
Denní menu23. 6. 20173 minuty

Theresa May musela na summitu EU poprvé oficiálně za dveře

Autor: REUTERS

Na čtvrtečním summitu evropských lídrů se staly především dvě zajímavé věci - britská premiérka Theresa May poprvé nastínila, jaká budoucnost čeká občany unijních zemí v Británii po Brexitu. A potom také to, že jen co dokončila svou řeč, šla za dveře.

Pouze nastínila - detaily budou známy příští pondělí. V zásadě ale bude Británie dělit občany EU do několika kategorií podle toho, jak dlouho už v Británii žijí. Pro tenhle účel stanoví určité “datum zlomu”. Může to být i zpětně, ale May říká, že ho Británie zpětně nestanoví před březnové oficiální podání výpovědi z EU (takzvaný Článek 50) - a logicky to nebude ani po oficiálním konci britského členství v EU (za necelé dva roky).

↓ INZERCE

Kdo žil v Británii žil pět či více let před tímto datem, dostane “status usídlence” a bude moct požívat většinu výhod britského občanství. Další občané v EU už na tom budou “hůř”. Jak už ale bylo řečeno, detaily nejsou známy.

 Což je možná velkorysá nabídka, možná ne, na tom se ještě lídři 27 zbylých států musí dohodnout. Podstatný je ale jiný spor - kdo bude na práva unijních občanů v Británii dohlížet. Britové berou jako samozřejmost, že to budou britské soudy. Zbytek Unie pokládá za samozřejmé, že to nadále bude Evropský soudní dvůr. Jak píše server Politico, o konkrétních podmínkách pro unijní občany na britských ostrovech je možné jednat - a nalézt kompromis není nemožné, ba naopak. Jurisdikce je ovšem principiální věc a z logiky věci není moc kam ustupovat ani z jedné strany. Najít dohodu bude složité.

Poté, co Theresa May přednesla svůj návrh, vyslechla si ještě resumé europrezidenta Tuska o jeho setkáních s americkým a tureckým prezidentem a s čínským premiérem - a pak byla požádána, aby opustila sál. Následovalo totiž resumé hlavního euro vyjednavače Brexitu Michela Barniera, a u toho už May být nemohla. Premiérka samozřejmě zůstává důležitým členem unijních summitů (Británie je až do svého odchodu plnoprávným členem Unie) a do summitů EU28 patří.

Tentokrát to bylo poprvé, co byla vykázána oficiálně, což samozřejmě nespočívalo v tom, že by ji vyvedla ozbrojená stráž. Donald Tusk se tak podle Politica snaží zabránit tomu, aby jednotlivé státy vyjednávaly s Británií pokoutně a samostatně. Proto bude novou normou formát summitu “EU28-mohla byste teď prosím odejít-EU27”.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].