0:00
0:00
Denní menu14. 8. 20183 minuty

Jihokorejky se vzbouřily proti epidemii šmíráckých kamer na záchodcích

Speciální policejní tým hledá na záchodcích ukryté kamery
Autor: AFP, Profimedia

Jižní Korea zažívá největší protesty žen v historii. Desetitisíce Korejek v ulicích vyjadřují nespokojenost s tím, jak se orgány činné v trestním řízení stavějí k jevu, který se zdá být specificky jihokorejský. Říká se jim „molka“ a jde o miniaturní kamery nainstalované v prostorách, kde se ženy ocitají odhalené či v jinak intimní pozici, tedy na záchodcích či v převlékacích kabinkách. Kamery jsou tak malé, že je lze schovat třeba v klice od dveří – a osoby, které je tam nainstalovaly (v drtivé většině případů jde o muže), pak záznamy z nich nahrávají na internet.

Protestující upozorňují nejen na problém sám, ale také na přístup policie, která věc často bagatelizuje. Kritiku si kupříkladu vysloužila policejní kampaň proti „špiónským“ kamerám v jihokorejském městě Pusan, v níž se na plakátech objevil muž oblečený chlapecky v žlutém triku, kšandách a kšiltovce s ruměncem ve tváři a rošťáckým úsměvem na rtech. Podle kritiků byl vzkaz jasný: muži, kteří natáčejí ženy tajně na záchodech, jsou zkrátka takoví trochu hraví. Jenže oni nejsou hraví, porušují zákon – tajné natáčení je v Jižní Koreji trestné už deset let. Za tu dobu počet hlášených případů podle vládních statistik prudce narostl: z 1535 v roce 2011 na 6465 loni.

↓ INZERCE

Jak píše on-line magazín Quartz, několik případů z poslední doby navíc naznačuje, že policie používá dvojí metr. Letos v květnu zveřejnila korejská modelka fotografii, na níž během hodiny kresby na výtvarné škole pózuje její kolega nahý. Muž se zveřejněním fotky nedal souhlas, a byť byl původní obrázek rychle stažen, stačil se rozšířit po internetu. Podezřelá byla před zraky médií demonstrativně zatčena, policie prohledávala její byt a toto pondělí byla odsouzena k desíti měsícům vězení nepodmíněně a čtyřiceti hodinám terapie. V ten samý den stál před soudem muž, který během dvou let v celkem sedmatřiceti případech zveřejnil „nahé“ fotografie a záběry svojí přítelkyně, aniž k tomu dala souhlas. Muž odešel od soudu s podmínkou.

Kromě protestů narůstají podpisy pod peticí adresovanou korejskému prezidentovi, jež požaduje lepší práci policie. Petice, kterou podepsalo na 420 tisíc lidí, směřuje na správné místo: prezident Mun Če-in kamerové voyeurství označil za „záludný zločin, který ničí ženám život“ a volá po přísnějším trestání pachatelů.

Neplatí sice, že by policie problém zcela ignorovala. Pravidelně kupříkladu prohlíží veřejné záchodky či převlékací kabinky. Jak píše Quartz, přístup policie zřejmě ovlivňuje i fakt, že se voyeuři často rekrutují z řad běžných mužů: jsou mezi nimi učitelé, úředníci, studenti, muži s rodinami a „řádným zaměstnáním“.

This playful poster made by South Korean police for its new online campaign to help curb spycam porn crimes seems to sum up how the police view the widespread crimes causing so much fear & anxiety among women : funny, laughable pranks committed by pink-cheeked man-boys. pic.twitter.com/uAQlyrxMwX— Hawon Jung (@allyjung)

— Hawon Jung (@allyjung) August 9, 2018
2018


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].