Japonci a Miloš Zeman mají pravdu. Stromy prospívají zdraví. Už pohled na ně nebo jen pobyt v jejich přítomnosti. Pravděpodobně i objímání. Jak na to posledně zmíněné naopak reagují samy stromy, to se poptejte na Vysočině.
Nicméně tahle tisíciletí podvědomě tušená moudrost je konečně vědecky podepřená. Chodit mezi stromy - pozor, pouze chodit, jen tak chodit, případně i posedávat a polehávat, nikoliv se honit kolem stromů ve funkčním oblečení a čehokoliv dosahovat - je blahodárné.
Stromy se totiž proti škůdcům brání vylučováním zvláštních olejů a dýchání lesního vzduchu, prosyceného korovými protiškůdcovými oleji, posiluje lidský imunitní systém. Není to tedy zázrak new age, ale fytoncidy.
Japonsko nečekalo na potvrzení vědeckými studiemi a ekoterapii (neboli “lesní lázeň”) zahrnulo už v roce 1982 do státního programu veřejného zdraví. Nebylo to těžké, piknikování pod korunami stromů je japonské národní hobby, takže se nápad rychle ujal a lesní koupele se provozují ve velkém. Panuje tak naděje, že někdo z lázeňských hostů konečně rozřeší věčnou zenovou otázku: “Když spadne v lese strom a nikdo to neslyší, je to slyšet?”
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].