0:00
0:00
Denní menu13. 9. 20175 minut

iPhone X – nový telefon za průměrný plat

Ilustrační foto
Autor: Archiv

Po deseti letech inovací je na světě nová řada iPhonů s názvem iPhone X a s cenou, která opět vyráží dech. Nový iPhone, který se dá nabít bez kabelu a odblokovat pohledem, stojí v Česku 29 990 korun. To je cena za levnější verzi s pamětí 64 GB. Dražší model má paměť čtyřikrát větší a stojí 34 490 korun. Apple tak shodou okolností předehnal s oběma modely český průměrný plat, což dřív nebývalo zvykem.

↓ INZERCE

Název iPhone X se v Applu nečte „iks“, nýbrž „ten“ - tedy jako římská desítka poukazující na desetileté jubileum od uvedení prvního iPhonu v roce 2007. Ten se v Česku oficiálně vůbec neprodával, v zahraničí se dal koupit v přepočtu za 11 tisíc korun. Už to tehdy vypadalo jako extrémní cifra. Vynález Steva Jobse ale během pár let změnil svět a z Applu udělal největší firmu na světě.

Po úterním odhalení novinek se zdá, že Apple s udržením náskoku nebude mít po nějakou dobu problém. Co je na novém iPhonu nového? Podle reportérů qz.com, kteří byli jako jedni z mnoha přímo na prezentační show, jde hlavně o následujících šest bodů:

1) Design – iPhone X má ocelové hrany a celou přední plochu tvoří displej, takže je bez dřívějšího mechanického tlačítka.

2) Ostřejší obraz – displej má rozlišení 458 pixelů na palec, což je logicky víc než u všech dosavadních modelů.

3) „Face ID“ – přední kamera pozná majitele a odemkne telefon podle jeho obličeje (zůstává ale možnost postaru vyťukávat PIN).

4) Lepší focení – přední i zadní fotoaparáty jsou v mnoha ohledech dokonalejší, jednou z vymožeností je nové zpracování světla v obličeji a možnost fotit dramatičtější portréty, další možností je točit videa ve vysokém rozlišení 4K s rychlostí 60 snímků za sekundu

5) Silnější baterie – má vydržet o dvě hodiny déle než u iPhone 7.

6) Bezdrátové nabíjení – do roka má být k dispozici nové řešení, jak nabíjet telefon, hodinky i bezdrátová sluchátka najednou.

Kromě iPhonu X jde na trh ještě dostupnější řada iPhone 8, která vypadá standardně, ale kromě Face ID a superostrého displeje má v sobě podobné vymoženosti jako iPhone X. Osmička a X dělá v názvech trochu zmatek. Apple od roku 2014 na podzim představuje najednou dva modely místo jednoho, jeden ve standardní velikosti a druhý větší, nabitější. Dříve šlo o přehledně pojmenované dvojice 6 a 6+ nebo 7 a 7+,  o rok později byly vylepšeny a dostal přídomek S.

Teď ovšem místo eskových modelů Apple přešel přímo na dva osmičkové telefony a k nim přidal exkluzivní desítku. Jak bude číslování dál pokračovat, to se ukáže za rok.  Někdo tvrdí, že devítka se tedy zřejmě vynechává; podle jiných spekulací se naopak již příští rok objeví vymoženosti iPhonu X včetně OLED displeje na větším a menším iPhonu 9 a „iksko“ zůstane výročním modelem.  „Běžná“ řada 8 se bude prodávat od 20 990 korun, tedy levněji, než když šel loni na trh stávající model 7.

Jako vždy při premiéře nového iPhonu vzniká otázka, jestli nové vymoženosti jsou skutečně natolik přínosné, aby stály za to – zvlášť tentokrát, kdy se lze s cenou dostat až na 35 tisíc korun. „Většina lidí jede dvouletý cyklus a je možné, že přijde zpomalení. 6s je pořád relevantní model,“ přemítá Petr Mára, znalec Apple světa, který se živí jako školitel a trenér toho, jak zařízení od Applu správně používat. Sám si ale přirozeně koupí to nejlepší, co je k mání, a nepochybuje o tom, že nebude sám.

„Samozřejmě ta cena je ohromná, na úrovni počítače. Ale pro řadu lidí je telefon primární komunikační prostředek, přes který dělá polovinu práce, a ti už to vidí jinak,“ říká Mára.

Model X navíc v sobě podle něj skrývá větší skok, než nové modely posledních let. „Ukázali několik novinek ohledně využití pro rozšířenou realitu, kam se evidentně chtějí vydat,“ míní Mára. Rozšířená realita (augmented reality) je relativně nový fenomén, kdy telefon umí míchat do reálného obrazu přenášeného v reálném čase na displej další prvky a informace - jako třeba ve hře Pokémon Go, ale v mnoha dalších aplikacích, které se už léta rozvíjí.

Při premiéře iPhonu X padlo, že kamery i další konstrukční prvky jsou upraveny tak, aby telefon uměl na tomto poli sbírat body – jak je vidět na tomto krátkém videu, v hledišti na baseballovém zápase stačí zvednout telefon, podívat se „skrz něj“ na hřiště a na displeji začnou k reálnému obrazu naskakovat nad vzdálené postavy hráčů jejich obličeje a výkonnostní statistiky.

Nový rozměr má i známá aplikace, se kterou lze namířit telefon na oblohu a pozorovat mapu oblohy a souhvězdí – ovšem nikoli jako u dnešních telefonů v aplikaci, která oblohu jen simuluje, ale s reálným průhledem na reálný záběr skutečné oblohy, na níž mobil pospojuje bílou čarou hvězdy a vykreslí souhvězdí.

Kdo by chtěl na vysoké ceny nových telefonů aspoň trochu vyzrát, může zkusit dovoz z USA – stejný iPhone X, jaký se v Česku prodává za 29 990 korun, stojí v Americe jen 999 dolarů, tedy v přepočtu 21 850 korun. To je ovšem cena bez daně (české ceny v tomto textu jsou včetně DPH), čili například v New Yorku je třeba počítat s přirážkou 8,875 procenta. Zboží typu iPhone dovozené z USA by se navíc mělo proclít. Záruka na iPhony platí všude po světě, tedy i při dovozu z USA do Evropy, ale trvá jen rok oproti dvěma letům v ČR.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].