0:00
0:00
Denní menu11. 9. 20182 minuty

Okamžik pravdy: Juncker navrhne společnou ochranu hranic proti migraci

 Jean-Claude Juncker
Autor: REUTERS

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker má ve středu oznámit radikální posílení evropských pohraničních jednotek, jež by měly za cíl chránit vnější hranice Evropské unie. Tvrdí to španělský deník El País a britský deník Financial Times.

V projevu předneseném před Evropským parlamentem by Juncker měl navrhnout posílení evropských pohraničních jednotek na 10 000 mužů a žen do roku 2020. Strážci hranic by měli být ozbrojeni a měli by mít možnost operovat uvnitř zemí Evropské unie, na hranicích i na území třetích zemí. Hlavním smyslem je samozřejmě snaha dostat pod kontrolu příliv nelegálních migrantů. “Navrhované jednotky by měly zastavit nově příchozí, narušit nepovolené přesuny mezi jednotlivými zeměmi EU a urychlit návrat do země původu u těch migrantů, kteří neuspěli se svou žádostí o azyl,” píší Financial Times.

↓ INZERCE

List také cituje nejmenovaného evropského diplomata, podle nějž je navrhovaný plán “okamžikem pravdy”. Na jeho realizaci se prý ukáže, zda je Evropa skutečně ochotná zachovat celistvost schengenského prostoru. “Chceme ochranu vnějších hranic co nejvíce federalizovat,” cituje britský deník dalšího představitele EU.

El País k tomu dodává, že podobné návrhy existovaly již léta, ale nikdy se nikam nepohnuly kvůli odporu ze strany několika členských států, které se obávaly narušení suverenity. Teď se však podle španělského deníku situace radikálně změnila a je jasné, že zvládat migrační krizi na úrovni jednotlivých zemí jednoduše není možné. Evropa zároveň očekává další vystupňování krize v souvislosti s ofenzivou vojsk Bašára Asada a Ruska v syrské provincii Idlíb.

Dnešní Frontex čítá okolo 1500 policistů, podléhá velení jednotlivých států a podle El País evropské zdroje opakovaně přiznávají, že koordinace nesahá dále než ke sdílení informací. Posílené jednotky by měly mít centrální velení a mnohem širší pravomoci. Zároveň je ale jasné, že ustavení “federálních” pohraničních jednotek bude citlivá záležitost a bude narážet na odpor. “Pořád existují obavy, že federální velení převezme kompetence národních států,” citují Financial Times svůj zdroj z jedné ze středomořských zemí.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].