Britové identifikovali podezřelé z útoku na Skripala. Podle médií jde o Rusy
Po čtyřech měsících se podle britských médií policistům podařilo identifikovat pachatele, kteří stáli za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Premiérka Theresa May útok jen pár hodin poté komentovala s tím, že je velmi pravděpodobné, že za ním stojí Rusko. Většina státníků se za její slova tehdy postavila a akce následně vyvolala vlnu solidarity nejen napříč Evropskou unií i diplomatickou válku s Ruskem a vzájemné vyhošťování z ambasád.
Vyšetřovatelé nyní výrok premiérky potvrdili. Žádná jména na veřejnost zatím neunikla, ale BBC cituje zdroj, který má blízko k vyšetřování – a podle něj jsou policisté přesvědčeni, že za otravou stojí Rusové. Pachatele identifikovali prostřednictvím záznamů z videokamer, které následně porovnali se seznamem lidí přijíždějících do Velké Británie. Už dřív se spekulovalo, že Rusové přiletěli do Británie krátce před útokem a bezprostředně poté zemi opustili; šlo údajně o dva lidi.
Rusko ústy prezidenta Putina jakoukoliv účast na útoku už od začátku popírá. Putin to zopakoval i po pondělním summitu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. V Helsinkách řekl, že britská obvinění jsou nepodložená. „Nikdo nepředložil žádné důkazy. Je to stejné, jako obvinění, že se Rusko vměšovalo do amerických voleb,“ řekl v rozhovoru pro americkou televizi.
Přečtěte si více k tématu
Respekt: Skripal byl v Praze
Skripalovi byli otráveni v jihoanglickém Salisbury. K pokusu o otravu byla použita paralytická látka novičok, která se v 70. a 80. letech vyráběla v bývalém Sovětském svazu. Zřejmě byla nanesena na kliku domu. Začátkem července se pak do kontaktu s jedem dostali i další dva Britové Dawn Sturgess a Charlie Rowley. Žena zemřela na začátku července, necelých osm dní poté. Podle britských médií měla být vystavena nejméně desetinásobku množství, se kterým přišli do styku Skripalovi. Její partner Charlie Rowley leží stále v kritickém stavu v nemocnici.
Podle Telegraphu policisté pracují s teorií, že látka se v případě Sturgess a Rowleyho nacházela v lahvičce od parfému, kterou pár našel v parku nebo někde jinde v centru Salisbury - a žena si ji poté nastříkala přímo na kůži. Policie lahvičku našla u Rowleyho domu v Amesbury. Vzorky novičoku z ní odebrali odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), kteří se chystají provést analýzu ve dvou nezávislých laboratořích.
Chtějí zjistit, zda Skripalovy i dvojici otrávila naprosto táž látka - což by podle Guardianu mohlo případy posunout dál. Je totiž pravděpodobné, že se v brzkých dnech dočkáme určení, kde byla lahvička od parfému odhozena. Pak by se policie mohla soustředit na konkrétní místo a čas, případně najít další videozáznamy.
I když je prý riziko dalšího styku s novičokem v oblasti Salisbury a okolí nízké, britské úřady veřejnosti doporučují se vyhýbat zvedání „neznámých předmětů“, jako jsou stříkačky, jehly, plasty nebo sklo.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].