Než do Jižní Ameriky dorazili evropští objevitelé (kolonisté, uzurpátoři, pachatelé zločinů - záleží na úhlu pohledu), nebyl amazonský prales panenským oceánem lián a stromů, kterým sem tam kličkovala skupinka lovců a sběračů. Díky novým archeologickým objevům si nyní vědci potvrdili, co už stejně tušili - Amazonie byla před příchodem Evropanů domovem milionů lidí a kypěla životem, píše britský deník Guardian.
Archeologům pomohly satelitní snímky po odlesňování, na nichž byly zřetelné pozůstatky po osídlení. Domněnky z fotografií pak ověřili archeologové na místě a odkryli na relativně odlehlé lokalitě místech přes osmdesát vesnic - od úplně malých, širokých jen třicet metrů, po sídliště o dvaceti hektarech. K výstavbě se používalo dřevo a vědci se domnívají, že byly obklopeny palisádami.
Lost villages from centuries ago found in the Amazon rainforest https://t.co/TZqT6zY1c6pic.twitter.com/0C75nLM7wR— New Scientist (@newscientist) Lost villages from centuries ago found in the Amazon rainforest https://t.co/TZqT6zY1c6 pic.twitter.com/0C75nLM7wR
Zajímavá je především poloha objevených vesnic. Nacházejí se u potůčků a říček, ve značné vzdálenosti od velkých řek. Vědci předpokládali, že lidé se v předkolumbovské Amazonii usazovali právě na úrodných naplaveninách na okrajích velkých toků - čemuž napovídají i útržkovité záznamy z kronik (psaných Evropany) z osmnáctého století.
Rozsáhlou síť vesnic a osídlení, která protkávala tehdejší prales, nejprve zásadně oslabily evropské choroby, které dokážou putovat rychleji než lidé. Sami Evropané pak už jen dokonali dílo zkázy. Vědci už dříve věděli, že předkolumbovské osídlení Amazonie bylo větší, než se zcela původně předpokládalo, a tomu odpovídaly i zásahy lidí do přírody. Nynějším úkolem je tedy podrobně zkoumat hustotu a rozložení populace ve světle nových objevů.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také? Amazonští zahrádkáři v džungli
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].