Když Bowie vzpomíná
Proměnlivý zpěvák chystá po deseti letech nové album
Během šestatřiceti let - v období 1967 až 2003 - představoval mezi hudebníky figuru neúnavného hledače, futuristy a neofila. S pohledem upřeným vždy vpřed se David Bowie inspiroval u Velvet Undergroundu, německých krautrockových kapel, diska, elektronického industriálu i breakbeatu. Natočil 29 alb a pak se po turné v roce 2004, jež přerušila srdeční příhoda, na celou jednu dekádu odmlčel.
Až do včerejška, kdy si k 66. narozeninám nadělil nový singl Where are we now? a zveřejnil zprávu, že chystá na březen nové album The Next Day. První, co posluchače překvapí, je skutečnost, že Where are we now? není nikterak bombastickým comebackem, ale velmi delikátní, kontemplativní rozjímání nesené motivem barového klavíru.
Text prosycený berlínskou topografií konce sedmdesátých let, kdy Bowie natáčel v tamním studiu Hansa desku Heroes, přednáší stárnoucí melancholický hlas, kterému se zdá, že se ztratil v čase kdesi poblíž obchodního domu KaDeWe.
Muž, který s každým albem unikal škatulkám, které sám sobě vytvořil, rozjímá nad svou minulostí jako nikdy předtím. Důkazem toho je i nová oficiální fotografie, na níž dnešní Bowie sedí pod zarámovaným snímkem z roku 1973, kde jeho mladistvé já pózuje po boku spisovatele Williama Burroughse.
Kořeny v dobách berlínské trilogie má i radikální pojetí obalu chystané desky The Next Day. Designer Jonathan Barnbrook jej pojednal zcela surově, vzal obal kultovní desky Heroes, přeškrtnul a přes Bowieho obličej umístil bílý čtverec s nápisem The Next Day.
Není to v pravém slova smyslu citace, ani dodání nového významu starému dílu, spíš tu obal Heroes doslova a do písmene funguje jako podklad nové desky.
Jako kdyby si zpěvák sám odvážně přiznal, že vlastní minulosti – i když je často velmi matoucí - nelze uniknout. Píseň Where are we now? představuje Bowieho, jako autora, který si dobře uvědomuje, že posledních pár dekád spoluutvářel podobu popkultury. Příběhy vzniku jeho alb dnes už patří do historicko-muzikologických knih, on se ale nyní snaží – s jistou nostalgií v hlase - pochopit, co to pro něj znamenalo osobně.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.