0:00
0:00
Audit Jana Macháčka13. 3. 20094 minuty

Švýcarské intervence, Madoff a co chce Francie

[image id="120824790"]Švýcarská centrální banka se včera rozhodla tzv.intervenovat na trzích a nakupovat zahraniční měny, tedy eura, dolary, libry, jeny apod. Cílem bylo oslabit švýcarský frank, který z pohledu tamějších autorit začal nehorázně posilovat.

Astronaut

Švýcarská centrální banka se včera rozhodla tzv.intervenovat na trzích a nakupovat zahraniční měny, tedy eura, dolary, libry, jeny apod. Cílem bylo oslabit švýcarský frank, který z pohledu tamějších autorit začal nehorázně posilovat. Posílení franku lze svádět na jediné. Tím jak jsou zprávy o globální krizi den ode dne temnější, utíkají lidé z celého světa opět do bezpečí švýcarských bank, vklady v těchto bankách totiž přežily zatím všechno. Jak známo i minulé dvě světové války.

Mnozí ekonomové se ale obávají, že švýcarský postup může zahájit nebezpečnou sérií tzv.kompetitivních devalvací: státy začnou soupeřit o to, kdo více znehodnotí měnu, aby zachovali konkurenceschopnost doma vyráběného zboží na světových trzích (a také konkurenceschopnost domácích destinací jako turistického cíle).

↓ INZERCE

Tato obava se mi zdá v tuto chvíli přehnaná. Euro a dolar jsou příliš velké měny a ani ECB, ani Fed (americká centrální banka), ani americká vláda s jejich kursem, příliš nezmohou. Východoevropské státy se dalšího znehodnocení kursu měn bojí, protože to ohrožuje jejich schopnost dostát závazkům či splácet dluhy.

Zbývá snad Japonsko, které se o intervenci v neprospěch vlastní měny pokusilo s nevalným úspěchem v roce 2004.

K případu Bernarda Madoffa mne napadají dvě věci. Hamižný stařec z Manhattanu byl původně obviněn z patnácti trestných činů, sám se doznal k jedenácti (patří sem například praní špinavých peněz, defraudace, vykrádání penzijních fondů, falšovaní zpráv pro regulátory, daňové podvody, poškozování věřitele apod.).

Většina českých tunelářů se už sice raduje z promlčení svých činů (jejich ochránci v politice a justici na tom zapracovali), ale pokud ještě mají naše represivní a justiční orgány zájem někoho postihnout, lze kupení trestných činů vřele doporučit. Mnohým z těch, kterým nebylo možné prokázat úmysl při různých formách tunelování, by bývalo šlo prokázat třeba daňový podvod a určitě falšování úředních listin a nebo zkrátka něco jiného.

Nebo zločinec Srba. Objednal si vraždu Sabiny Slonkové, ale až se dostane na svobodu, bude mu vrácen pytlík s miliony, které měl jen tak v garáži. Kdyby byl obžalován z korupce, defraudace, praní špinavých peněz a daňových podvodů, stát by se to nemohlo.

Druhá věc se týká toho, jestli Madoff pracoval sám. On zatím tvrdí, že ano. Ale když si vezmeme, že sám přiznal, že neustále přesouval peníze mezi Londýnem a New Yorkem a předstíral tak skutečné transakce, je otázka, zda to bylo bez kumpánů v Londýně možné.

Postižení by se měli domáhat náhrady škody také u amerického státu. Regulátoři byli opakovaně (poprvé už před osmi lety) varováni a to často detailními rozbory. Házeli to pod stůl. Navíc americké banky (jako jinde na světě) jsou povinny reportovat podezřelé finanční transakce. Je neuvěřitelné, že když někdo posílá dvacet let miliardy jen tak sem a tam, nikdo si toho nevšimne. „Negligence“ (ledabylost, nepozornost?) činí z bank, auditorů a regulátorů spolupachatele.

Zatím to pořád vypadá, že na Londýnském summitu G-20 bude chtít Evropa jednat o koze a Amerika o voze. Francie včera například představila plán agendy, kterou by si přála ona: konec s daňovými ráji, účetní standardy bank založené na dlouhodobější, nikoli momentální hodnotě, nové principy pro obchodníky na kapitálových trzích, registry pro hedgeové fondy apod.

Amerika a Británie chtějí jednat o oživujících injekcích (stimulačních balíčcích) pro skomírající globální ekonomiky.

Tady odsud z Česka se tento spor zatím dobře pozoruje. Francouzské návrhy se zdají být velmi restriktivní a navíc dobré tak leda pro to, aby zabránily nějaké nové kreditní bublině, která přijde zase někdy za dlouhá desetiletí. A jako malá otevřená ekonomika víme, že velkými stimulačními balíčky budeme podporovat také (nebo možná především) všechny sousedy. A kdyby vláda rozdala lidem peníze, tak si je v obavách před tím co přijde uloží na bankovní účty.

Vcelku nám nezbývá než se spíše zdálky dívat a přát si, aby naši velcí obchodní partneři stimulovali a oživovali.

Čtvrteční audit: Krize: Amerika vs. Evropa


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].