0:00
0:00
Audit Jana Macháčka5. 4. 20133 minuty

Partajní schodky

Astronaut

Největší politické strany hospodařily v loňském roce se ztrátou. ODS má ztrátu 43 milionů korun, TOP 09 19 milionů korun a ČSSD 16 milionů korun.

Ano, byly tu prezidentské volby, ale nebylo by přece jen lepší, kdyby strany, které tvoří vládu rozpočtové zodpovědnosti, samy předváděly rozpočtovou zodpovědnost a pochlubily se voličům a občanům třeba přebytkem? A že by ČSSD ukázala, že neplýtvá, a nebude tedy plýtvat, až bude vládnout? Není tato absence příkladnosti jakýmsi základem a zdrojem většiny problémů? Člověka pak napadají rčení o kozlovi zahradníkem či o návštěvě pana faráře ve veřejném domě.

↓ INZERCE

Zisku – tedy toho proradného symbolu kapitalistického zla – dosáhla paradoxně KSČM, ale je to logické, protože nepostavila svého prezidentského kandidáta. Vzhledem k tomu, že Miloše Zemana volil leckdo z voličů ODS i ČSSD a protože Zeman byl před druhým kolem vlastně také kandidátem komunistů, bylo by od KSČM hezké, kdyby se s ODS a ČSSD o své zisky rozdělila.

Většinu peněz politické strany dávají na billboardy, jež většině lidem v této zemi lezou krkem i ušima a jež vůbec mají za cíl všeobecné otupování obyvatelstva přihlouplými hesly a slogany. Nejlepší cestou k vyrovnanému hospodaření stran je plošný zákaz billboardů. Existuje to leckde v západní Evropě, například v Belgii. Dočkáme se toho někdy u nás, nebo si necháme i nadále kázat o potřebě rozumného hospodaření s veřejnými rozpočty a k tomu si dopřejeme občasný výplach mozku konzumací hesel?

Soud obdržel obžalobu dr. Ratha, v osmi krabicích od banánů ji přivezla tři auta.

Samotná obžaloba má 88 stran. Jak dlouho se tak tohle všechno čte a studuje? A opravdu to nejde v dnešní e-době jinak? Trochu to připomíná oslňování množstvím vyrobené oceli, železa a betonu v 50. letech. Má nás to omráčit? Má to snad naznačit opravdovou tíhu nezměrného zločinu?

Má to mít podobně oslnivý efekt, jako když ministři táhnou na vládu z auta tuny papírů a mašlí převázaných fasciklů jako kdysi školáci do sběrných surovin? Tohle jsem vždy považoval za PR záležitost. Obyčejní lidé mají v televizních zprávách pocítit, jak těžké a úmorné pachtění je práce ministra. Kdepak šermovat lehkým iPadem!

V případě dr. Ratha mají čtenáři asi zase pocítit, jak úmorná byla práce policie a státních zástupců. Jeden je ale zvědav, jak dobře to je uspořádáno a roztříděno. Říká se, že inteligence je umění rozlišovat mezi podstatným a nepodstatným. Tak snad v těch třech autech přijelo to podstatné.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].