0:00
0:00
Audit Jana Macháčka31. 8. 20113 minuty

O Mašínech

Astronaut

V rámci letmého pohledu z ciziny se mi zdá, že poněkud zapadl dopis, který odeslal ministru Alexandru Vondrovi bývalý mluvčí Charty 77 a evangelický farář Miloš Rejchrt. Rejchrt vyzdvihuje dvě věci: Vondra vyznamenal Ctirada Mašína, který prohlásil, že „zbraně jsou od toho, aby se jimi stříleli lidi“. Druhý z bratrů – také vyznamenaný Josef Mašín – zároveň označil bývalého prezidenta Václava Havla za „kreténa pěstovaného estébákama“. Vondra k celé kritice řekl, že Mašíni rozdělují společnost, takže samozřejmě rozdělují i bývalé disidenty a že on by z té kritiky „nedělal vědu“.

Nevím přesně, co je to „dělat vědu“, ale věc jedna je, když někdo kritizuje Václava Havla (kritika je přece skvělá a ve své podstatě a v dobrém slova smyslu z ní demokracie žije), a věc úplně jiná je, když o něm někdo řekne, že je „kretén pěstovanej estébákama“. Na to měl podle mého soudu Vondra veřejně reagovat. Vondra mluví o tom, že Havel neměl odvahu Mašíny vyznamenat. Spíše je to tak, že Vondra neměl odvahu se Havla zastat a mlčel: co kdyby pak ten Josef Mašín tu medaili na pohřbu svého bratra odmítl?

↓ INZERCE

A jak je to s tou Havlovou odvahou? Bývalý prezident ocenění Mašínů zvažoval a nakonec se pro něj nerozhodl, protože ho nepovažoval za správné. To nemá podle mého soudu s odvahou nic společného. A výroky o tom, že „zbraně jsou od toho, aby se jimi stříleli lidi“, mu dávají za pravdu.

Podle Vondry neměl odvahu vyznamenat Mašíny ani Klaus. Tam je to trochu něco jiného. Klaus neuznává ani spořádaný protest disidentů 70. a 80. let, natožpak ozbrojený odpor. Podle současného prezidenta přece porazili komunismus občané na chatách a chalupách.

Osobně mi nejvíc vadí, že ze strany současné vlády zaznívají výroky o tom, že teprve až pochopíme, že Mašínové byli „nezpochybnitelní hrdinové“ (Vondra), budeme vyspělá společnost, která si váží svobody.

Já myslím, že v tomto ohledu je to naopak. Skutečnost, že máme na Mašíny různé názory a o těchto názorech debatujeme a diskutujeme, je důkazem toho, že jsme vyspělou západní společností, alespoň v tomto ohledu. Někdo Mašíny odmítá a někdo je adoruje. Někdo si Mašínů za něco váží a za něco jiného je obdivuje a někdo jiný to vidí trochu jinak a jiný člověk zase zdůrazňuje jiné hodnoty a akcenty.

Ze strany Vondry jde především o politický, tedy technicko-mocenský tah. Jednostranná obhajoba Mašínů společnost polarizuje a obě velké strany na obou pólech spektra polarizaci potřebují, protože jinak budou působit jako stále více zaměnitelné racketeeringové organizace, jinak nebudou moci mobilizovat tvrdá ideologická jádra svých voličů. Když nepolarizuje třeba radar (který se k tomu tak báječně hodil), je třeba najít jiné užitečné polarizační téma, na které někteří voliči skočí i s navijákem.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].