Jak se ANO rozmýšlí v přímém přenosu
Po Sobotkově vítězství se ANO musí přestat tvářit, že chce i nechce moc, kterou mu voliči nadělili. Legrace právě skončila
O hnutí ANO Andreje Babiše se zatím dá říci, že má v povolebních týdnech obrovské štěstí. Hnutí nebylo připraveno na svůj skvělý výsledek a scénáře pro koaliční vyjednávání nemělo vůbec nijak promyšlené a propracované a v podstatě tahá nápady z klobouku.
Jenže dokud se ČSSD nezkonsolidovala, nebylo ani s kým jednat, a tak si hnutí ANO mohlo jaksi dopřát luxus flexibilních změn uvažování v přímém přenosu. Jen si zrekapitulujme, co jsme už vlastně všechno v posledních dvou týdnech slyšeli:
1. Do vlády nepůjdeme, zůstaneme v opozici. 2. Andrej Babiš by uvažoval o funkci ministra financí, z čehož jaksi vyplývá, že bude ANO ve vládě. 3. A. B. by uvažoval o funkci místopředsedy vlády pro ekonomiku, z čehož vyplývá totéž. 4. A. B. sám do vlády vůbec nemusí, možná dokonce nechce. 5. Předseda ANO by uvažoval o funkci předsedy rozpočtového výboru – to lze ale zařídit jak v případě, že ANO bude ve vládě bez Andreje Babiše, tak v případě, že vláda bude mít pouze podporu A. B., a možná dokonce i v případě, kdyby ANO skončilo v opozici. 6. A nakonec jsme slyšeli i úvahy o úřednicko-odbornické vládě.
Kdyby náhodou byla ČSSD na vládnutí od prvních dnů po volbách připravena, bylo by hnutí ANO s podobným uvažováním v přímém přenosu na tapetě pro všechny komentátory a novináře. Četli bychom titulky o tom, že lidé z ANO nevědí, co chtějí, že babišovci nezodpovědně uchvátili moc a nevědí, jestli ji vlastně chtějí realizovat, nebo ne; že blokují jednání, že udržují zemi v nejistotě a kdovíco ještě.
Místo toho mohlo hnutí ANO díky krizi v ČSSD obrátit nouzi ve ctnost. Může říci, že uvažuje v přímém přenosu pouze proto, že na to získalo čas od ČSSD, ale že mu to též umožňuje přečíst si reakci voličů a veřejnosti na toto hlasité uvažování. ANO už párkrát vypustilo balonek a čekalo, co lidé na to, jaká že bude reakce - a podle toho mohlo své představy ladit a korigovat. A ještě to mohlo působit demokraticky, že strana chce znát zpětnou vazbu.
To, že ANO nevědělo hned, co chce, je vlastně dobře. Mělo snad chtít dělat otevřenou či tichou koalici s jakoukoli ČSSD? Vždyť by byl přece fatální rozdíl být v koalici s haškovskou, nebo sobotkovskou ČSSD.
Kromě toho Andrej Babiš jasně Bohuslava Sobotku podržel, když řekl, že je pro něj partnerem k jednání pouze on. Taktéž vyrazil prezidentovi trumfy z ruky tím, že řekl, že ve vládě být sám nemusí. Je však pravdou, že s úřednickou či odbornickou vládou to mělo ANO lépe specifikovat. Je snad jasné, že by muselo jít o odborníky vybrané koalicí, nikoli prezidentem.
Každopádně – teď když Sobotka zvítězil, musí ANO už se změnami názorů v přímém přenosu přestat a též se přestat tvářit, že chce i nechce moc, kterou mu voliči nadělili. Legrace nám právě skončila.
Psáno pro ČRo Plus, 12. 11.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].