0:00
0:00
Audit Jana Macháčka11. 11. 20133 minuty

Haškovci jako tluchořovci?

Nevykládejme si mylně podporu programu ČSSD jako slib poslušnosti k vedení strany

Věrni zůstaneme
Autor: ČTK

Poté co Michal Hašek opustil funkce ve vedení ČSSD, prohlásil spolu s Jeronýmem Tejcem na tiskové konferenci, že jako poslanci chtějí podporovat „všechny kroky, které budou v souladu s programem a volebními závazky ČSSD“.

Nevykládejme si to mylně jako slib poslušnosti k vedení ČSSD. Je to naopak hrozba. ČSSD totiž bude muset v rámci vyjednávání o koalici či tiché podpoře ustupovat ze svého programu - stejně jako další účastníci budoucí otevřené či tiché koalice.

↓ INZERCE

A v tom je celý vtip. Skupinka „haškovců-zemanovců“ bude podobně jako skupinka „tluchořovců-doktorovců“ hartusit, že ČSSD zrazuje svůj program. Protest může mít nakonec celou škálu: od hartusení kvůli „zradě principů“ přes vydírání až po hlasování proti. Kolik těchhle protestantů uvnitř ČSSD bude?

Jestli tomu dobře rozumím, Nejvyšší soud rozhodl, že mohou dostat trafiku výměnou za vzdání se mandátu, když se to bude dohadovat na půdě sněmovny. Uvidíme, zda se to tentokrát obejde bez „umělých psů“ apod.

Leckdo mi vyčítá, že můj instantní komentář k postupu České národní banky neobsahuje jasný názor na to, co si o něm myslím já. Ten ale budu mít až poté, co si prostuduji zápis z jednání bankovní rady.

Prozatím si myslím, že pokud má ČNB – podobně jako ECB – obavy z deflace, má to jasně říci. Drobná potíž je, že ECB mluví pouze o tom, že inflace je nižší než inflační cíl. Má se nad tím mávnout rukou a říci, že to je totéž? To si tedy nejsem jist. Dále si myslím, že je krok ČNB provázaný s kroky ECB, jenže je potíž v tom, že to se také nahlas neříká.

Ekonomové Takeo Hoši a Anil Kashyap srovnávají ve své výzkumné práci pro Mezinárodní měnový fond Japonsko devadesátých let a eurozónu dnes. Japonsko udělalo chybu v tom, že nevyčistilo banky včas, a stejně tak váhalo se strukturálními reformami na podporu růstu.

Podle autorů jdou Francie, Itálie a Španělsko v japonských stopách. Popírají rozsah svého bankovního problému a strukturální reformy budou muset provádět v prostředí, které je ekonomicky i politicky daleko křehčí. Lépe je na tom jen Německo, které provedlo strukturální reformy před krizí.

Bude německá velká koalice fiskálně restriktivní? Zatímco CDU trvá na tom, že se nebudou zvyšovat daně, rýsuje se hromada opatření, které budou znamenat totéž. Dálniční poplatek, příplatek za energie, možná i zvyšování sociálních odvodů. Pak je tu minimální mzda, která je nákladem pro zaměstnavatele, ale benefitem pro zaměstnance.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].