Americká centrální banka oznámila, že úrokové míry zůstanou nízké až do konce roku 2014, tedy ještě tři roky. Doposud americká centrální banka tvrdila, že měnová politika zůstane uvolněná do poloviny příštího roku. Bernankeho tým odhaduje, že růst bude jenom slabý, nezaměstnanost bude klesat jen pomalu a inflační tlaky zůstanou nízké. Fed chce přitom cílit na dvouprocentní inflaci.
Lze samozřejmě čekat, že ideologové všech barev budou mít jasno, což je asi možná vůbec největší problém současného světa. Jedni budou říkat, že uvolněná měnová politika Fedu nefunguje, což je zjevné proto, že Fed sám připouští, že nezaměstnanost zůstane vysoká. Druzí budou říkat, že naopak funguje, protože inflace, kterou leckdo věštil, prostě nepřichází a bez ní by bylo mnohem hůř. Paul Krugman bude říkat, že Fed uvolňuje málo apod.
Pro Evropu je asi důležité, že uvolněná politika Fedu bude vytvářet tlak na Evropskou centrální banku, aby uvolňovala politiku také.
…
Z téže agentury pochází zpráva (samozřejmě, že je to zpráva, nikoli statistika), že banky sice za levné zdroje od ECB nakupují státní dluhopisy (nejenže hromadí hotovost u ECB), což byl záměr, ale podle všeho přestávají úvěrovat podniky, což pro změnu záměr nebyl.
…
Do třetice z téže stránky. Clive Crook hezky sumarizuje debatu špičkových ekonomů o vyhlídkách eurozóny.
Důležitý je závěr. I když euro tuto krizi přežije, razantní reforma evropských institucí a jejich posílení je nepravděpodobné. Evropské instituce odejdou z krize bohužel politicky oslabené, znedůvěryhodněné a méně legitimní: další krizi nebo otřes pak už nepřežijí.
…
Abychom nebyli příliš pesimističtí, tak lze doporučit video na stránkách Reuters, jak George Soros vysvětluje, proč nakoupil (zatím prý za dvě miliardy eur) a ještě nakoupí italské dluhopisy. Evropu čeká deflace a výnosy z italských dluhopisů budou prý báječné.
Kancléřka Angela Merkelová požádala v Davosu trhy a investory, aby dali Evropě čas krizi vyřešit. Uvidíme, zda bude její prosba oslyšena. Merkelová dále požádala, aby se od Německa nečekaly zázraky a excesivní garance, protože se samo nechce oslabit. Německý deník Bild ji za to oslavil jako Deutsche Powerfrau.
…
The New York Times má hezkou story z Davosu o tom, jak se tam diskutuje o krizi kapitalismu i demokracie
…
A Bethany McLeanová vysvětluje na Reuters, proč američtí republikánští kandidáti všichni do jednoho věří pohádce, že finanční a hypoteční krizi z roku 2008 způsobila federální vláda. Především tím, že banky nutila investovat do lokálních komunit, a pak především skrze mocné podpůrné agentury typu Fannie Mae a Freddie Mac.
Přitom je dávno doloženo, že půjčkám bez jakékoli státní podpory a regulace se dařilo daleko hůř.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].