Tluchoř důležitější misí
Sociální demokraté nesehráli ve schvalování vojenských misí šťastnou úlohu
Sociální demokraté nesehráli ve schvalování vojenských misí šťastnou úlohu
Vina za ostudu s protahovanými vojenskými misemi padá na vládu i opozici. Pokud by se už v prosinci obě strany dohodly na poplatcích i misích, nemusely by se ořezané mise schvalovat až na poslední chvíli v únoru. Střet pravice a levice o podobu zahraničního angažmá armády přitom není nic neobvyklého. Například podobně se v Německu hádali partneři ve velké koalici minulý podzim. Ale už listopadu se dokázali dohodnout na kompromisu.
To v Česku byla fraška poněkud příliš dlouhá. Speciálně pak poslední zvrat, kdy se při zahájení únorové schůze zdálo, že ČSSD znovu odmítá dohodu a bude hlasovat proti. Pro mnohé bylo podmiňování misí poplatky nepochopitelné, to, co ale prohlásil místopředseda branného výboru Antonín Seďa, bylo už mimo veškerá měřítka. Když odůvodňoval, proč branný výbor nepřijal k pozměněným misím žádné stanovisko, prohlásil, že významným motivem ČSSD k závazku mise nepodpořit bylo prohlášení šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře, že vládní koalice má pro mise už v tuto chvíli potřebných 102 hlasů. „Vedení poslaneckého klubu proto usoudilo, že hlasů sociálních demokratů tedy není třeba,“ dodal Seďa.
Poslanec Seďa tím říká: ČSSD je občas schopna dělat státnické, i když nepopulární věci. Jakmile ale vláda má dost hlasů, nebudeme si ničit preference a dáváme od toho ruce pryč. Takto hrozné to ale nakonec nebylo. Při samotném hlasování podpořili pro jistotu čtyři sociální demokraté vyslání misí. Pikantní je, že mezi nimi byl právě i Seďa, který byl ještě před pár hodinami ochoten poškodit pověst České republiky kvůli jedné nafoukané poznámce Tluchoře.
Pokud to takhle opravdu funguje v české sněmovně, pak je to smutné.
Děkuji za pozornost. Další podcasty si můžete stáhnout na adrese podcast.respekt.cz.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].